Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Ognisko zachorowań w Banku Żuławskim. Kolejne przypadki śmiertelne.

red.
W ciągu minionego tygodnia w powiecie nowodworskim wzrosła liczba aktywnych przypadków zachorowań i ofiar śmiertelnych. Przybyło również osób przebywających pod kwarantanną. Wojewódzki sanepid poinformował o nowym ognisku zakażeń. Kilka osób związanych z innymi źródłami wciąż przebywa w hospitalizacji. Nie jesteśmy jeszcze zagrożeni strefą czerwoną.

W środę (14 października), według danych przekazanych przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, w powiecie pozostało 31 aktywnych przypadków zachorowań. Jest to spadek względem poprzedniego tygodnia (35 przypadków). W ciągu 7 dni odnotowano 17 nowych przypadków zachorowań (88 od początku pandemii) i 18 ozdrowieńców (50 od początku pandemii). Wzrosła również liczba osób znajdujących się w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym z 55 do przeszło 130 - to między innymi efekt pojawienia się nowego ogniska.

Kolejne przypadki śmiertelne

Najgwałtowniejszy wzrost zachorowań odnotowaliśmy z początkiem października. Wówczas usłyszeliśmy o kolejnym, do tej pory najtragiczniejszym w skutkach ognisku związanym z jednym z Domów Pomocy Społecznej.

Ogniska związane z DPS-ami to jedno z największych zagrożeń w trakcie epidemii. Ze względu na dużą liczbą osób w wieku z grupy ryzyko niesie to ze sobą największe zagrożenie. W dniu 30 września sanepid poinformował o śmierci 3 osób (to pierwsze zgony w powiecie nowodworskim) związanych właśnie ze wspomnianym Domem Seniora. Przypomnijmy również, że dzień później odnotowaliśmy rekordową dzienną liczbę zachorowań (10 przypadków), a wszystkie osoby należały do grupy ryzyka.

W weekend powiatowa inspekcja sanitarno-epidemiologiczna poinformowała o śmierci jeden z hospitalizowanych osób, we wtorek o dwóch kolejnych. Na ten moment w powiecie nowodworskim z powodu koronawirusa zmarło 7 osób (w tym 6 związanych z wyżej wymienionym ogniskiem). Wszystkie osoby cierpiały na choroby współistniejące i należały do grupy ryzyka. Z powodu wzmożonego zagrożenia do odwołania zamknięto nowodworski Klub Seniora.

- Choć wciąż odnotowujemy nowe przypadki zachorowań, nie są one już związane z wspomnianymi wcześniej ogniskami. Teraz w przewadze są przypadki pojedyncze, choć przed kilkoma dniami pojawiło się nowe ognisków w jednym z zakładów pracy. Dziś jednak nie potrafimy jeszcze stwierdzić, ile zachorowań może z tego wyniknąć - tłumaczy powiatowy inspektor sanitarny Tomasz Bojar-Fijałkowski.

Ognisko zachorowań w Żuławskim Banku Spółdzielczym

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna o nowym ognisku poinformowała 11 października. W środę (14 października) opublikowano informację o 4 nowych przypadkach związanych z ,,ogniskiem związanym z zakładem pracy”. Następnego dnia Żuławski Bank Spółdzielczy poinformował o zamknięciu swojej centrali właśnie z powodu koronawirusa.

W imieniu zarządu banku uprzejmie informuję, że u jednego z pracowników banku wykryto i potwierdzono pozytywny wynik badania na obecność wirusa COVID-19. Zarząd banku podjął decyzję o natychmiastowym, prewencyjnym zamknięciu centrali banku. - informuje Ewelina Pałubicka, prezes zarządu Żuławskiego Banku Spółdzielczego. - Od dnia 12 października podstawowe funkcje banku będą wypełniane w ramach pracy zdalnej prowadzonej przez zespół realizujący procesy krytyczne. Działalność banku nie zostaje zawieszona, ograniczone czasowo mogą być niektóre funkcje, głównie sprawozdawcze. W najbliższym czasie centrala banku poddana zostanie dezynfekcji przez odpowiednie służby - dodaje.

Zawieszenie działania banku w centrali nie ma znaczenia dla bieżącej obsługi klientów. Podstawowa stacjonarna obsługa realizowana jest w placówce przy ulicy Warszawskiej. Ponadto z usług korzystać można poprzez elektroniczne kanały dostępu

Nowodworski sanepid przyznaje, że zachorowań związanych z tym miejsc jest stosunkowo niewiele.

- Nie przeprowadzaliśmy tam całościowej akcji. Na razie czekamy na rozwój sytuacji. Osoby, które są uznane za osoby z kontaktu przebywają na kwarantannie na kwarantannie

- tłumaczy inspektor.

- Tam tych zachorowań jest stosunkowo niewiele, na razie nie mówimy tu o ognisku na ,,masową skalę”. Proszę pamiętać, że wymaz ma sens, kiedy jest on wykonany w 8 dobie od kontaktu, czyli po procesie inkubacji wirusa. Dopiero wówczas będziemy mogli określić z jakim problemem się zmagamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto