Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Mak i bławatek na wieńce rozkwita" - wieś Lubieszewo kwiatami spowita.

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Lubieszewo - wieś, która zachwyca ogromną ilością kwiatów, nie tylko w ogródkach przydomowych, ale również na klombach i rabatach w całej miejscowości. Kolorowe i pomysłowe dekoracje podkreślają sielski urok wioski. Lubieszewo zadbane i kwiatowe jest zdobywcą - I miejsca w gminnym i II miejsca w wojewódzkim konkursie " Piękna wieś pomorska 2018".

Historia.
2500 - do 1700 lat p.n.e - odkrycia archeologiczne z Lubieszewa potwierdzają najdawniejsze ślady bytności człowieka na Żuławach. Na piaszczystych wysepkach znaleziono zapinki i biżuterię z bursztynu.
1255 - pierwsza wzmianka o Lubieszewie ( dawna nazwa Ladekopp) pojawia się w akcie lokacyjnym wydanym przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Wernera von Orselna.
1341 - za panowania Wielkiego Mistrza Ludolfa Konig von Wattzau wieś liczy 70,5 włók.
W połowie XIV wieku powstaje parafia rzymskokatolicka pw.św. Elżbiety Węgierskiej. Kościół w stylu gotyckim zachował do dzisiaj wystrój w stylu barokowym.
XVIII wiek - we wsi zbudowano kościół ewangelicki na planie ośmioboku. W wyniku pożaru w 1826 r. kościół został zniszczony. Już w następnym roku rozpoczęto odbudowę. Kościół w 1945 r. został rozebrany.
W 1768 - na obrzeżach wsi ( obecnie wieś Stawiec) powstał mennonicki dom modlitwy dla około 600 osób. Według dokumentów z 1776 roku, w Lubieszewie żyły 22 rodziny mennonickie.
W 1883 - Franz Komnick ( zwany póżniej ojcem przemysłu samochodowego) mistrz kowalski, założył zakład produkujący pompy wodne.
W 1868 - władze pruskie dokonują spisu z którego wynika, że wieś składa się z 66 domów, w których mieszkało: 288 katolików, 326 ewangelików, 114 mennonitów.
1901 - powstaje kolej wąskotorowa łącząca Lubieszewo z Nowym Dworem Gdańskim i Ostaszewem.
1920 - Lubieszewo włączono do Wolnego Mista Gdańska.
10 marca 1945 - pod koniec II Wojny Światowej wieś została zdobyta przez wojska radzieckie - 2 Armii Uderzeniowej II Frontu Białoruskiego.
Lata 50 - te XX wieku - zaraz po wojnie nowi osadnicy nazwali miejscowość Ludków, ustawą o nazewnictwie miejscowym zmieniono ją na Lubieszewo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto