Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metropolia zaprasza do Ostaszewa. Tu historia jest dniem dzisiejszym

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
facebook UG Ostaszewo
Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, obejmujące swoją działalnością 59 gmin, miast i powiatów Pomorza zaprasza do Ostaszewa.

W ramach cyklu #PiątekzMetropolią organizacja zawitała to tej gminy w powiecie nowodworskim - jednej z najmniejszych w metropolii. Liczące niespełna 3200 Ostaszewo leży w sercu Żuław, z dala od tak atrakcyjnych turystycznie terenów jak np. Mierzeja Wiślana. Nie znaczy to jednak, by gmina nie zasługiwała na zainteresowanie.

"Walorem tych terenów jest krajobraz kulturowy związany z żuławskim systemem polderów, zielenią śródpolną, charakterystyczną florą i fauną oraz historyczną zabudową wiejską i sakralną" - podkreślają organizatorzy #PiątkuzMetropolią i zachęcają do odwiedzenia gminy.

Piszą" "Na przestrzeni wieków przenikały się tu różne kultury, w tym pruska, pomorska, holenderska, ukraińska, mennonicka, niemiecka i polska. Wszystkie pozostawiły po sobie ślady widoczne do dziś. Najbardziej wartościowe są doskonale zachowane układy osadnicze wsi, zarówno średniowieczne, jak i nowożytne. Spośród obiektów architektonicznych na uwagę zasługują domy podcieniowe, które spotkać można niemal w każdej wsi. Obiekty te oraz zagrody typu holenderskiego stały się najbardziej charakterystycznymi elementami żuławskiej tradycji budowlanej".

Po takim opisie trudno do Osatszewa nie przyjechać. Można tu zobaczyć jedyny istniejący na Żuławach XIX-wieczny wiatrak typu holenderskiego we wsi Palczewo. W tej wsi znajduje się także jedyny w regionie drewniany kościółek z 1712 roku. W Nowej Cerkwi zachwyca XIX-wieczny ceglany kościół, a w Ostaszewie pochodząca z tego samego czasu murowana świątynia - niegdyś ewangelicka. W stolicy gminy warto też zobaczyć ruiny XIV-wiecznego kościoła, który został spalony podczas II wojny światowej. W pobliskim Jezierniku uwagę z pewnością przykuje średniowieczny murowany z drewnianą wieżą, na której iglicy znajduje się zagadkowy topór.

Z zabytków świeckich na obejrzenie zasługują domy podcieniowe z XVIII i XIX wieku. Zabudowania tego typu można zobaczyć w Nowej Kościelnicy, Jezierniku, Gniazdowie, Nowej Cerkwi i Palczewie.

Żuławski klimat najlepiej można docenić z perspektywy dwóch kółek. Wiślana Trasa Rowerowa wiedzie od wsi Nowa Kościelnica, przez Ostaszewo, Gniazdowo, Nową Cerkiew i dalej w kierunku Gmina Lichnowy. Odcinek z Ostaszewa do Nowej Cerkwi to droga rowerowa biegnąca w śladzie po byłej kolejce wąskotorowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto