Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Sanepid sprawdził stan wody w kąpieliskach na terenie powiatu nowodworskiego. Można się kąpać bez obaw?

Agata Gołąbek
Agata Gołąbek
Bezpieczeństwo sanitarne oraz stan wody w kąpieliskach na terenie powiatu nowodworskiego jest monitorowana na bieżąco. Taki nadzór trwa przez cały sezon wakacyjny. Jak wygląda stan wody w kąpieliskach na terenie powiatu nowodworskiego?

Turyści, odwiedzający Mierzeję Wiślaną, a także mieszkańcy, chcący skorzystać z wakacyjnej kąpieli podczas plażowania, mają teraz możliwość sprawdzenia stanu wody, w miejscu, w którym spędzają czas. Jest to możliwe dzięki specjalnemu serwisowi, który prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny.
- Wszystkie dane, w tym decyzje powiatowego inspektora sanitarnego, są publikowane w bardzo popularnym internetowym serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego na sk.gis.gov.pl, gdzie każdy turysta szybko może uzyskać wszystkie informacje o kąpielisku, na które się wybiera - mówi Tomasz Bojar-Fijałkowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim.

Miejsca kąpieli podzielone na kategorie
W ubiegłym roku wprowadzono podział miejsc, w których można zażyć wakacyjnej kąpieli.
Cała procedura ich organizacji jest skomplikowana, a organizatorzy muszą pomyśleć o wakacyjnych wojażach turystów zimą. - Procedurę organizacji kąpielisk wodnych, tak morskich jak i śródlądowych, szczegółowo regulują przepisy prawa, w tym nawet prawa unijnego. Na ich mocy, organizatorzy kąpielisk, głównie gminy, wskazują ich planowaną lokalizację do końca grudnia poprzedniego roku. Całość obejmuje grube tomy dokumentacji, w tym profile wody, i jest przyjmowana uchwałami rady gmin - wyjaśnia dyrektor nowodworskiego Sanepidu.

- Od 2018 roku mamy dwie kategorie: „kąpieliska” oraz „miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli”. Te pierwsze, działające od końca czerwca do września mają pełne wyposażenie ratownicze, w naszym powiecie są w lokalizacjach: Mikoszewo, Jantar, Stegna: I i II, Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica: Port, Port 2, Bulwar Słoneczny 1 i 2 oraz Korczaka. Natomiast miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, działają przez maksymalnie 30 dni wskazanych przez organizatora, mają nieco skromniejsze wyposażenie ratunkowe, są w lokalizacjach: Piaski przy zejściu nr 5 i 7, Piaski Leśniczówka przy zejściu nr 17 i 18 oraz Przebrno zejście nr 35 i Sztutowo zejście nr 58 - wyjaśnia Tomasz Bojar-Fijałkowski.

Woda jest sprawdzana jeszcze przed sezonem, ale kontrole są przeprowadzane również w trakcie wakacji

Aby urlopowicze mogli beztrosko korzystać z wakacyjnego wypoczynku nad wodą, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzili badania wody, w miejscach przeznaczonych do kąpieli.
- Wszystkie kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli obowiązkowo przeprowadziły badania wody przed rozpoczęciem działania - mówi nasz rozmówca. - Wyniki były pozytywne i wydaliśmy zgodę na otwarcie działalność tych miejsce. W trakcie sezonu organizatorzy badają jakość wody według ustalonych z Sanepidem harmonogramów i przysyłają nam wyniki do oceny. Na razie nie było konieczności zamknięcia żadnego z tych miejsc z powodu jakości wody. Obowiązkiem organizatora jest też stała kontrola wody, wzrokowo, podczas użytkowania, w razie zaobserwowania zanieczyszczeń powiadomienie Sanepidu. Tak było w roku np. 2018 kiedy w morzu pojawił się styropian. Takie zgłoszenia dostajemy też od turystów. Wówczas nasi pracownicy dokonują wizji i podejmują decyzję, czy pobrać próbki wody do badań - dodaje Bojar-Fijałkowski.

Stan wody spełnia wymagania

Odpoczywający na plażach Mierzei Wiślanej mogą odetchnąć z ulgą. Wszystkie kąpieliska oraz miejsca okazjonalnej kąpieli, zlokalizowane w powiecie nowodworskim mają aktualne badania wody, a jej jakość spełnia wszystkie wymagania. Podobnie było również w ubiegłych latach.
- W poprzednich latach jakość wody na Mierzei także była dobra, wyłączenia użytkowania były jednak związane np. z pojawianiem się sinic, choć w znacznie mniejszej skali niż np. w Trójmieście czy na Półwyspie Helskim - dodaje dyrektor nowodworskiej PSSE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto