Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na początku XX wieku świąteczne kartki wyglądały inaczej niż obecnie.

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Narodowa Biblioteka Cyfrowa

Pierwsza kartka świąteczna stworzona została na zamówienie Sir Henry’ego Cole’a pierwszego dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, który miał bardzo wielu znajomych. Wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mu dużo czasu. W 1843 roku, przed Bożym Narodzeniem, postanowił zamówić u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych.
Kartka została powielona w drukarni i była sprzedawana za 1 szylinga.

Pierwsza kartka świąteczna miała charakter tryptyku. Obrazki po lewej jak i po prawej stronie przedstawiały dobre uczynki – dzielenie się jedzeniem i ubraniem, wspieranie ubogich. Obraz środkowy przedstawiał bogatych mieszczan z kielichami w dłoniach .
Pierwszą kartkę świąteczną wieńczy napis „Merry Christsmas and Happy New Year to you” (czyli po polsku „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku”). Z nakładu tysiąca kart zachowały się niestety tylko dwa egzemplarze.

Według „Kuriera Warszawskiego” z 1881 roku, w Europie, w samym tylko 1879 roku rozesłano 350 milionów kart pocztowych. Dużą część z nich stanowiły pocztówki świąteczne. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w. Zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartonikach stał się popularny na całym świecie dopiero w latach 20. XX wieku. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji.
Na świątecznych pocztówkach najczęściej występuje motyw rodziny skupionej wokół choinki, dzieci z Mikołajem, zimowy krajobraz, prezenty pod choinką lub panie w zimowych stylizacjach.

W 1900 roku członkowie redakcji Słownika Języka Polskiego ogłosili konkurs na nazwę dla karty pocztowej. Uczestnicy konkursu zaproponowali nazwy – liścik, listówka, otwartka, pisanka i pocztówka.
Dziś wszyscy wiemy, jaką nazwę wybrało jury. Niewielu jednak wie, że tę nazwę zgłosił na konkurs Henryk Sienkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto