Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Żuławach potrzebna jest redukcja populacji bobrów

red.
foto.pixabay
W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie dotyczące tworzonego zarządzenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku zezwalającego na redukcję populacji bobrów na terenie województwa pomorskiego.

Zebrani mogli zapoznać się z projektem zarządzenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, w którym określono warunki redukcji populacji bobrów, poprzez zezwolenie na umyślne zabijanie do 240 osobników rocznie oraz przez umyślne płoszenie i niepokojenie.

Zarządzenie dodatkowo ma określać, że powyższe czynności mogą być wykonywane na terenie wałów przeciwpowodziowych i innych budowli hydrotechnicznych wskazanych przez RDOŚ w Gdańsku oraz w odległości do 100 metrów od tych obiektów.

Postulat - zwiększyć ilość osobników do odstrzału

Zarówno wicewojewoda Aleksander Jankowski, jak również przedstawiciele samorządów, w tym Starosta Nowodworski Jacek Gross i Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński, a także przedstawiciele PGW Wody Polskie, Pomorskiej Izby Rolniczej i Środowisk Myśliwskich zgodnie postulowali

Aby miejsce odstrzału bobrów opisywane było w zarządzeniu obszarowo, gdyż powszechnie wiadomo, że bobry występują i wyrządzają znaczne szkody wszędzie tam, gdzie zbiera się woda – nie tylko w okolicach wałów przeciwpowodziowych.

Ponadto zgodnie stwierdzono, że zaproponowana liczba osobników przeznaczonych do odstrzału jest zbyt niska i należałoby ją przynajmniej podwoić, żeby działania mogły odnieść jakiś skutek.

Warte zaznaczenia jest, że nawet przedstawiciel RDOŚ zgodził się, że teren województwa jest już tak wysycony, że ewentualne odławianie bobrów jest bezcelowe, ponieważ nie ma już miejsca, gdzie można je wywieźć. Jednocześnie niepodejmowane są działania zmierzające do obliczenia populacji bobra europejskiego w regionie.
Prace nad treścią zarządzenia nie zostały zakończone.

Bóbr europejski objęty jest częściową ochroną

Bóbr europejski (Castor fiber) jest objęty częściową ochroną gatunkową i obowiązują w stosunku do niego zakazy wymienione w § 6 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2022 r., poz. 2380), m.in. zabijania, niszczenia, usuwania lub uszkadzania nor, żeremi i tam oraz płoszenia i niepokojenia.

Odszkodowanie możliwe do uzyskania

Bóbr europejski jest jednym z pięciu gatunków zwierząt, w przypadku których, zgodnie z art. 126 ww. ustawy o ochronie przyrody, Skarb Państwa odpowiada za szkody przez nie wyrządzone.

W związku z powyższym możliwe jest złożenie przez właściciela lub dzierżawcę gruntu, na którym stwierdzono szkodę, wniosku o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry, w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 roku w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r., poz. 645).

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto