Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny potrwa dłużej. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

OPRAC.:
Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym. Na jej mocy czas realizacji spisu został wydłużony do końca września.

Celem przyjętej i podpisanej nowelizacji ustawy ma być umożliwienie efektywnego przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w warunkach zagrożenia epidemicznego. Jak wyjaśnia kancelaria prezydenta, zmiana ta ma zapewnić możliwości zbierania danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym w miesiącach letnich, kiedy można spodziewać się znacznego spadku zachorowań na COVID-19.

Wraz z wydłużeniem czasu trwania spisu nastapiło przesunięcie okresu, w którym przeprowadzane będą badania kontrolne i badania uzupełniające. Rozpoczną się one 1 października i będą prowadzone do dnia 31 grudnia.

Zmiany w pracy rachmistrzów

Nowelizacja ustawy ujednoliciła również stawkę wynagrodzenia rachmistrzów spisowych do 6 złotych brutto za każdy przeprowadzony wywiad. Podpisana zmiana przyniosła również rezygnację z dodatkowej funkcji rachmistrzów spisowych polegającej na pełnieniu dyżurów przy udzielaniu informacji w trybie infolinii spisowej i umawianiu wywiadów bezpośrednich z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym. - Doświadczenia zdobyte w trakcie przeprowadzania Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. wskazują, że funkcja ta była rzadko łączona z wykonywaniem zadań rachmistrza spisowego, a obsługa infolinii spisowej była z reguły sprawowana przez inne osoby wykonujące prace spisowe w ramach wojewódzkich biur spisowych - wyjaśniono na stronie kancelarii prezydenta RP.

Obowiązkiem spisowym objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, a także osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Obowiązkiem tym objęto również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej obowiązkowy jest samospis internetowy. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie jest w stanie dokonać samospisu, może tego dokonać z pomocą rachmistrzów – bezpośrednio i telefonicznie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto