Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe PAŹDZIERNIK 2020. Kiedy niedziela bez zakazu handlu? Czy 11 października sklepy otwarte? Kalendarz niedziel handlowych

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Niedziele handlowe 2020. Czy 26 stycznia sklepy otwarte? Dlaczego 26.01.2020 to niedziela handlowa? Kiedy następne niedziele bez zakazu handlu?
Niedziele handlowe 2020. Czy 26 stycznia sklepy otwarte? Dlaczego 26.01.2020 to niedziela handlowa? Kiedy następne niedziele bez zakazu handlu? Archiwum
Niedziele handlowe 2020. W tym roku lista niedziel handlowych znacząco się skurczyła. Handlować w 2020 roku można tylko przez 7 niedziel, głównie w okresie świątecznym oraz przed nowym rokiem szkolnym. Kiedy następne niedziele handlowe? Czy 11.10.2020 roku zrobisz zakupy? Sprawdźcie!

Które niedziele będą handlowe w 2020 roku?

W całym 2020 roku niedziel handlowych będzie siedem (26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia). Zaostrzone przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia. Dla porównania, w ubiegłym roku zakupy mogliśmy robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Niedziele handlowe 2020. Dlaczego akurat te?

Ze znalezieniem wytłumaczenia, dla którego sklepy otworzą dla klientów swoje podwoje, nie ma większego problemu w przypadku sześciu niedziel. 5 kwietnia zrobimy zakupy, bo będzie to niedziela poprzedzająca Wielkanoc, 26 kwietnia – niedziela poprzedzająca długi majowy weekend, 28 czerwca – pierwsza niedziela wakacji, 30 sierpnia – ostatnia niedziela wakacji, 13 i 20 grudnia – dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. 26 stycznia był niedzielą, w którą wyjątkowo – w przeciwieństwie do aż 45 niedziel 2020 roku – zakaz handlu nie obowiązywał. Próżno szukać na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wytłumaczenia, dlaczego. Spekulacje były różne. Jedni uważali, że to ze względu na ostatni weekend świąteczno-noworocznych wyprzedaży, inni, że to jeszcze przedłużenie zeszłorocznych zasad, kiedy każda ostatnia niedziela w miesiącu była niedzielą handlową.

Zakaz handlu 2020 to nie tylko niedziele

To jednak nie koniec zmian, jakie weszły w życie od nowego roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele wskazuje także dni, w których handel będzie zabroniony po godzinie 14. Mowa tutaj o 11 kwietnia 2020 (dzień przed Wielkanocą) oraz 24 grudnia 2020 (Wigilia świąt Bożego Narodzenia).

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu?

Zgodnie z ustawą zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich. Otwarte mogą być w siódmym dniu tygodnia sklepy, w których za ladą staną sami właściciele, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Zakupy w niedziele można zrobić też na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz stacjach benzynowych.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

- Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzone w latach 2018-2019 w celu oceny przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wykazały, że przedsiębiorcy w większości dostosowali się do nowych przepisów w zakresie zakazu handlu. Dotyczy to głównie placówek wielkopowierzchniowych. Wszystkie większe placówki handlowe w dniach objętych zakazem handlu są zamknięte. Dlatego też można stwierdzić, że główne zamierzenie wprowadzenia zakazu handlu odniosło spodziewany skutek – czytamy w oficjalnym komunikacie Państwowej Inspekcji Pracy.

Zanotowano jednak kilka przypadków obchodzenia przepisów.

- Niektóre kontrole prowadzone przez inspektorów ujawniły, że placówki handlowe np. sklepy spożywczo-przemysłowe korzystały z wyłączenia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt. 6 poprzez wprowadzenie do asortymentu wyrobów tytoniowych (co faktycznie nie stanowiło przeważającej działalności podmiotu) – dodaje Państwowa Inspekcja Pracy.

Będzie nowelizacja ustawy o zakazie handlu?

Niewykluczone, że wkrótce dojdzie do nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. Na razie nie wiadomo dokładnie, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Głośno mówi się jednak o konieczności uregulowania kwestii pracy w niedzielę placówek pocztowych. Obecnie takie placówki wyłączone są z zakazu handlu. Z tej „furtki” korzystają m.in. franczyzobiorcy sieci Żabka, którzy posiadają status placówki pocztowej, dlatego ich sklepy mogą być otwarte we wszystkie niedziele.

Co grozi za złamanie zakazu?

Przypomnijmy, że za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto