Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gd. Piąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Archiwalne zdjęcia

red
Nowy Dwór Gdański. Mija piąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Zobacz co się działo w mieście w kwietniu 2010 r.
Nowy Dwór Gdański. Mija piąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Zobacz co się działo w mieście w kwietniu 2010 r. Anna Arent/Tomasz Chudzyński
Nowy Dwór Gdański. Mija piąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Zobacz jak pięć lat temu mieszkańcy zareagowali na straszne wydarzenia pod Smoleńskiem.

Kiedy pięć lat temu cały nasz kraj został dotknięty narodową tragedią, mieszkańcy powiatu nowodworskiego solidarnie rozpoczęli okres żałoby. W kościołach odbyły się uroczyste msze i czuwania.

W oknach domów mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej, przy kościołach a nawet autach, niedługo po wypadku samolotu rządowego z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą Marią Kaczyńską i całą Polską delegacją na uroczystości w Katyniu, pojawiły się flagi narodowe z żałobnym kirem. Wielu z nas ubrało się na czarno, w rozmowach prowadzonych na ulicach dało się odczuć niedowierzanie i żal. Oczywiście odwołane zostały wszelkie imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe.

Na sobotę 10 kwietnia zaplanowano kościelne uroczystości, z okazji piątej rocznicy śmierci Papieża Polaka, Jana Pawła II. Tego dnia wieczorem, w kościele parafii Najświętszego Serca Maryi w Nowym Dworze Gd., odbyła się msza. Do modlitwy w intencji Papieża Polaka dołączyła niemal automatycznie intencja poświęcona ofiarom tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.

W niedzielę, w kościele w Marynowych, odbyło się czuwanie w intencji ofiar. Zapalono znicze, wspominano postaci ludzi, którzy zginęli w katastrofie.

Uroczyste msze upamiętniające tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem odbyły się także w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie i innych miejscowościach Żuław i Mierzei Wiślanej. W szkołach, m.in. w Krynicy Morskiej przygotowano okolicznościowe apele. W Nowym Dworze Gd. odbył się także marsz żałobny.

Delegacja nowodworskich samorządowców przerwała wizytę w partnerskim mieście w Czechach. Odbyła się uroczysta sesja nowodworskiej Rady Miejskiej, w czasie której wspominano szczególnie zasłużonego dla Nowego Dworu Gdańskiego i powiatu nowodworskiego Macieja Płażyńskiego.

W nowodworskim Urzędzie Miejskim wystawiono księgę kondolencyjną. Dodajmy, że w kwietniu 2011, na terenach kościoła w Stegnie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Przypomnijmy, 10 kwietnia 2010 r. w wypadku na lotnisku w Smoleńsku zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz 94 inne osoby, które były na pokładzie. Kilkoro z nich było związanych z powiatem nowodworskim - m.in. Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki oraz współpracujący z Muzeum Stutthof Andrzej Przewoźnik i Tomasz Merta.

Muzeum w Sztutowie odwiedzał też Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który także zginął w Katastrofie Smoleńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto