Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Będą wrota przeciwpowodziowe na rzece Tudze

red
Nowy Dwór Gdański. Coraz bliżej jest budowy wrót przeciwpowodziowych na rzece Tudze. Inwestycja ochroni miasto przed tzw. cofką
Nowy Dwór Gdański. Coraz bliżej jest budowy wrót przeciwpowodziowych na rzece Tudze. Inwestycja ochroni miasto przed tzw. cofką Tomasz Chudzyński/Anna Arent-Mendyk
Nowy Dwór Gdański. W ciągu pięciu lat ma rozpocząć się budowa wrót przeciwpowodziowych na rzece Tudze. Wszystko w ramach tzw. Programu Żuławskiego - serii inwestycji w kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław.

Nowe wały przeciwpowodziowe wokół Zalewu Wiślanego i rzek żuławskich, przebudowa koryt rzek i ich pogłębienie i, co najważniejsze dla mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego, wrota przeciwsztormowe na rzece Tudze - to wszystko znalazło się na liście inwestycji II etapu tzw. Programu Żuławskiego. Inwestycje mają zapewnić bezpieczeństwo, m.in. Nowego Dworu Gdańskiego, na wypadek tzw. cofki.

Zobacz także:Nowy Dwór Gdański. Jak zabezpieczyć miasto przed powodzią? Jest odpowiedź

- Mamy zapewnienie, co prawda jeszcze nie do końca oficjalne, że budowa wrót przeciwsztormowych będzie ujęta w najbliższych planach inwestycyjnych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku (instytucja zarządzająca lokalnymi wodami) - mówi Jacek Gross, przewodniczący rady powiatu nowodworskiego. - Myślę, że nawet w ciągu trzech, czterech lat rozpoczęłyby się prace.

Lista inwestycji w ramach kompleksowego projektu zabezpieczenia przeciwpowodziowego regionu jest dłuższa. Ich realizacja ma pochłonąć nieco ponad 580 mln zł. Znaczna część zostanie zrealizowana na terenie powiatu nowodworskiego. Pieniądze na te zadania mają pochodzić z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Właśnie trwa przygotowywanie dokumentacji, która pozwoli pozyskać dofinansowanie z Brukseli.

Zaznaczmy, tzw. "cofka" to od lat najpoważniejsze zagrożenie powodziowego dla Nowego Dworu Gdańskiego i okolic. Lata zaniedbań w systemie ochrony przeciwpowodziowej sprawiły, że to właśnie nie chronione żadnymi wałami tereny miejskie był najbardziej narażone na zalanie. Woda z rzeki Tugi wdzierała się na ulice m.in. jesienią 2009 r., zimą 2012 r. powodując poważne straty. Podobnie było w Krynicy Morskiej, gdzie wiele ulic nad Zalewem Wiślanym nie ma zabezpieczenia w postaci wałów przeciwpowodziowych.

Zobacz także: Nowy Dwór Gdański. Pogotowie przeciwpowodziowe w regionie. Woda w rzekach podniosła się

Dodajmy, że właśnie brak znacznych inwestycji zabezpieczających powiat nowodworski przed powodzią w I etapie Programu Żuławskiego (kończy się w tym roku) wywołał wiele kontrowersji wśród mieszkańców i samorządowców w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto