Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański: Minęło dokładnie 140 lat od nadania praw miejskich miejscowości. Zdjęcia dawnego miasta i premiera filmu dokumentalnego.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Cesarz niemiecki Wilhelm I 6 września 1880 r. nadał ówczesnemu Tiegenhofowi, mającemu status osady targowej, prawa miejskie. Właśnie minęło 140 lat od tego pamiętnego wydarzenia. Z tej okazji Klub Nowodworski wypuszcza kolejny już film dokumentalny, który jest częścią obchodów 450-lecia Nowego Dworu Gdańskiego.

Nadanie praw miejskich było swego rodzaju przypieczętowaniem dynamicznego rozwoju Tiegenhofu, notowanego od okresu Wojen Napoleońskich. W 1880 r. w miasteczku znajdowały się browary, tkalnia lnu, wytwórnia tytoniu, garbarnia, fabryka mydeł, gorzelnia a od 1824 r. pruski sąd królewski. Pełnoprawnym miastem Tiegenhof stał się 1 kwietnia 1881 r., po ukonstytuowaniu się miejskich praw.

Tiegenhof stał się Nowym Dworem Gdańskim, gdy o II wojnie światowej znalazł się ponownie w granicach Rzeczpospolitej. Zmieniła się cała jego społeczność, jednak prawa miejskie pozostały wciąż w mocy (jak pokazuje przykład wielu innych miejscowości, nie było to wcale takie oczywiste).

Między innymi z tej okazji Klub Nowodworski wypuszcza kolejny film dokumentalny pt. ,,Tajemnice Miasta".

- Już w najbliższą sobotę, 12 września zapraszamy wszystkich na premierę online, najnowszej produkcji Klubu Nowodworskiego - mówi Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego.

- O godzinie 18:00 na naszym kanale w serwisie Youtube zaprezentujemy film dokumentalny w konwencji wirtualnego spaceru po Nowym Dworze Gdańskim pt. “Tajemnice Miasta”. Produkcja to jedno z działań z okazji obchodów 450. rocznicy powstania Stolicy Żuław. Ale tym spacerem chcemy również przypomnieć o innej ważnej dacie. Dokładnie 140 lat temu, we wrześniu 1880 roku, Nowy Dwór Gdański otrzymał prawa miejskie.

Zważywszy na historyczny aspekt przedsięwzięcia rolę przewodnią oddano w ręce miejscowego historyka. - W rolę przewodnika w naszym filmie, który odkryje przed widzami wiele ciekawych tajemnic Stolicy Żuław, wcieli się historyk Łukasz Kępski - zdradza Kamila Ziętek z Żuławskiego Parku Historycznego.

- Przybliży on mieszkańcom zadziwiające historie miejsc, na pozór bardzo dobrze im znanych. Wśród poruszanych w filmie zagadnień pojawi się m.in. przemysł, życie codzienne mieszkańców i sprawy administracyjne miasta.

Podobnie jak większość poprzednich projektów filmowych i za tym stoi żuławski reżyser. - Za kamerą naszej nowej produkcji ponownie stanął fantastyczny Krzysztof Kowalski, z którym mieliśmy przyjemność tworzyć "Duchy Miasta", autor programu Krzy.K. sPokoju. Wirtualny spacer to jedno z naszych działań w ramach projektu “Świętujmy w sieci! 450 lat Nowego Dworu Gdańskiego”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura w Sieci - dodaje Mariola Mika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto