Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Żuławy mlekiem stały. Noc Muzeów podkreśliła „mleczność” regionu.

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Wydarzenia dotyczące tegorocznej edycji Nocy Muzeów to były przede wszystkim wyjątkowe spotkania z historią Żuław. Odwieczna “mleczność” regionu Delty Wisły zainspirowała Żuławski Park Historyczny, aby to właśnie żuławskie tradycje serowarskie stały się głównym tematem tegorocznej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów.

Tegoroczną odsłonę nowodworskiej Europejskiej Nocy Muzeów rozpoczęło spotkaniem z ks. prof. dr hab. Wojciechem Zawadzkim dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego w Elblągu i wykładowcą na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W sali konferencyjnej Żuławskiego Parku Historycznego odbyło się spotkanie i rozmowa o najnowszej książce Wojciecha Zawadzkiego „Żuławy Malborskie i Elbląskie 1772-1945. Perspektywa społeczno-religijna”.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Nowym Dworze Gdańskim w sali szklanej przygotowała prezentację tematycznych wydawnictw oraz animacje dla uczestników Nocy Muzeów.

W sobotę w godzinach popołudniowych odbyły się również warsztaty serowarskie i pokaz kulinarny. Spotkania prowadzili Krzysztof Jaworski, Serowar Żuławski, który podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem oraz Bogdan Gałązka, szef kuchni i restaurator, historyk jedzenia specjalizujący się w rekonstrukcji historycznej kuchni średniowiecza i późnego renesansu
Szef kuchni zaprezentował ciekawe i często mało oczywiste sposoby wykorzystania mlecznych produktów w kuchni. Przygotował syrniczki, czyli placuszki z twarogu oraz sałatę z żuławskimi serami zagrodowymi Werderkäse.

Wiele emocji dostarczył Turniej „Żuławskich Mleczarzy” z udziałem reprezentacji z instytucji i firm z Nowego Dworu Gdańskiego

Wieczorem zabrzmiał również nastrojowy koncert pt. „Portrety kobiet„ w wykonaniu Eweliny Stroynowskiej, Andżeliki Duczek, Agnieszki Wojtas, Tomasza Stroynowskiego. Koncert był również pierwszym z tegorocznego cyklu muzycznych spotkań w "Kąciku przy szklanej”.

Na nocne zwiedzanie wszystkich chętnych zaprosił również Żuławski Ośrodek Kultury. W ten jeden wieczór można było poznać największe tajemnice pierwszego, powojennego domu kultury w Polsce.

Przez niemal całą Noc Muzeów wydarzeniom towarzyszyła OSM Maluta nowodworska mleczarnia, która jest kontynuatorem i przedstawicielem najlepszych żuławskich tradycji mleczarskich częstowała swoimi doskonałymi produktami oraz przybliżyła historię powojennego mleczarstwa na Żuławach.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Dworze Gdańskim działa nieprzerwanie od 1963 roku. Mleczarnia szczyci się mlekiem od szczęśliwych krów, który jest bezcennym kapitałem i w tych czasach stanowi o wyjątkowości nowodworskiej mleczarni. Dostawcy Maluty to ponad 80% lokalnych gospodarstw mlecznych, które jak dawniej stosują swobodne wypasanie krów na rozległych nasłonecznionych łąkach na Żuławach, Powiślu i Wysoczyźnie Elbląskiej.

Inicjatorem i głównym organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów 2022 w Nowym Dworze Gdańskim jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dwory Gdańskiego - Klub Nowodworski.
Partnerami wydarzenia są Gmina Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Maluta, Kraina Otwartej Sztuki „KOS”, Gospoda Mały Holender w Żelichowie, Stolmach, Mentor Ubezpieczenia oraz I love NDG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto