MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obłoki srebrzyste na kaszubskim niebie! Zobaczcie te wyjątkowe chmury, które lśnią jak kryształy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Anna Nidecka z powiatu kościerskiego sfotografowała obłoki srebrzyste. Te występują najczęściej w okresie przesilenia letniego.
Anna Nidecka z powiatu kościerskiego sfotografowała obłoki srebrzyste. Te występują najczęściej w okresie przesilenia letniego. Anna Nidecka
Obłoki srebrzyste połyskują na nocnym niebie niczym kryształy. Można je obserwować najczęściej podczas przesilenia letniego, tuż po zachodzie słońca lub przed jego wschodem. Nie są jednak widoczne każdej nocy, zatem warto być czujnym. Zobaczcie zdjęcia obłoków srebrzystych, wykonane przez Annę Nidecką z pow. kościerskiego.

Obłoki srebrzyste na kaszubskim niebie

Każdego roku, na przełomie wiosny i lata można dostrzec na niebie niezwykłe, błękitno-srebrzyste chmury, znane jako obłoki srebrzyste (noctilucient clouds, NLC).To wyjątkowe zjawisko, którego próżno szukać na taką skalę inną porą roku. Zatem w okresie przesilenia letniego warto spoglądać w niebo. Obłoki srebrzyste udało się sfotografować Annie Nideckiej z powiatu kościerskiego, która jest niezwykle wnikliwą obserwatorką przyrody. To właśnie dzięki niej możemy podziwiać różnego rodzaju zjawiska przyrodnicze, o których wielu z nas nie ma zbyt wielkiego pojęcia.

Obłoki srebrzyste to najwyżej położone chmury na ziemi. Znajdują się na wysokości około 80 km w mezosferze, co oznacza, że są znacznie wyżej niż codzienne chmury występujące w troposferze. Składają się z drobnych kryształków lodu osadzających się na pyle kosmicznym.

Obłoki srebrzyste połyskują w świetle słonecznym rozproszonym na kryształkach lodu. Najlepszy czas na ich obserwację to okres przesilenia letniego, szczególnie w czerwcu i lipcu, niedługo po zachodzie lub tuż przed wschodem słońca, kiedy to podświetla chmury od dołu. Można je dostrzec głównie na półkuli północnej, ze względu na układ kontynentów i lepsze warunki obserwacyjne.

Pierwsze obserwacje obłoków srebrzystych datuje się na rok 1885, krótko po erupcji wulkanu Krakatau. Erupcja ta wprowadziła do mezosfery znaczne ilości pary wodnej, umożliwiając formowanie się tych chmur. Wzrost intensywności obłoków zaobserwowano w XX wieku, a ostatnie badania sugerują, że zmiany klimatyczne mogą wpływać na ich częstsze i bardziej intensywne występowanie. Naukowcy łączą zwiększoną obecność metanu i innych gazów cieplarnianych w mezosferze z intensyfikacją występowania obłoków srebrzystych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto