Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od przyszłego semestru w gimnazjach będzie realizowany program edukacji morskiej i rzecznej

VINZ
List intencyjny w sprawie wprowadzenia w szkołach gimnazjalnych programu edukacji morskiej i rzecznej, podpisały władze Urzędu Marszałkowskiego i dyrektorzy szkół. Projekt zakłada, że od nowego semestru do końca roku w gimnazjach, na razie w powiecie nowodworskim i gdańskim, odbywać się będą zajęcia z historii żeglugi, nawigacji, komunikacji morskiej. Uczniowie mają poznać również podstawy szkutnictwa. Po wakacjach w placówkach mają odbywać się zajęcia praktyczne z nauki żeglarstwa. To na razie projekt pilotażowy. W następnych latach podobne zajęcia mają odbywać się na całym Pomorzu. Wszystko po to, by w przyszłości młodzież miała możliwość wykorzystać naturalny potencjał lokalnych szlaków wodnych.

Edukacja morska i rzeczna dzieci i młodzieży jest elementem realizowanego od kilku lat programu rozwoju szlaków wodnych na Pomorzu, m.in. budowa sieci marin i przystani w Delcie Wisły (program "Pętla Żuław").


- Pomorze ma wielki potencjał naturalny, w postaci długiej linii brzegu morskiego, rzek i jezior - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek pomorski. - Chcemy zaszczepić wśród naszej młodzieży wodniackie pasje, nauczyć ich kultury żeglarskiej.

Czytaj także: Remontują port w Krynicy Morskiej

- Szlaki wodne są ważne dla gospodarki, rynku pracy - mówi Zbigniew Ptak z Urzędu Marszałkowskiego. - Musimy dać młodzieży pewne umiejętności, które będzie mogła w przyszłości wykorzystać, np. przy obsłudze ruchu turystycznego.

Jak zapowiedział Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, edukacja morska i rzeczna, będzie wkrótce obowiązywała we wszystkich szkołach na Pomorzu, zarówno w podstawówkach jak i gimnazjach (wprowadzany program jest na razie pilotażem).

W czasie najbliższego semestru młodzież pozna zagadnienia teoretyczne (m.in. kody sygnałowe, flagowe, nawigacja, alfabet Morsea, zasady poruszania się szlakami wodnymi). Przygotowano specjalne scenariusze zajęć, łącznie24 godziny dydaktyczne. Po wakacjach przyjdzie czas na praktykę (m.in. naukę sterowania łodziami żaglowymi). Zajęcia na wodzie będą prowadzone przez profesjonalnych instruktorów.

Idea edukacji morskiej spodobała się szefowi Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku-Górkach Zachodnich, Krzysztofowi Zawalskiemu (w NCZ odbyła się konferencja nauczycieli realizujących program).


Sprawdź koniecznie: Pomosty cumownicze na Szkarpawie

- To doskonała oferta edukacyjna - mówi Zawalski. - Żeglarstwo jest świetnym narzędziem wychowawczym.

Warto dodać, że pieniądze na realizację wodniackiego programu edukacyjnego Urząd Marszałkowski pozyskał z Europejskiego Funduszu Społecznego. Koszt pilotażowych zajęć to około 150 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto