Ofiary przemocy domowej mogą liczyć na pomoc. Na terenie powiatu nowodworskiego pomaga wiele instytucji

red.
Udostępnij:
W każdej rodzinie bywają chwile gorsze i lepsze. Wiele osób miewa trudne chwile w małżeństwie lub problemy wychowawcze. Awantury domowe, kłótnie rodzinne, nieporozumienia małżeńskie … - większość ludzi sądzi, że powinno się z nimi radzić samodzielnie, rozwiązywać problemy w czterech ścianach mieszkań i nikt z zewnątrz nie powinien wtrącać się w życie rodzinne innych osób. Do pewnego stopnia takie myślenie jest zasadne, a ludzie przezwyciężają problemy sami.

Bywa jednak, że mężowie kopią, szarpią, biją pięściami, wyrywają im włosy, obrzucają najgorszymi wyzwiskami, poniżają i grożą śmiercią…

Bywa, że kobiety obrzucają wyzwiskami, wyśmiewają, uderzają nożem lub żelazkiem swoich mężów, lub potrafią okrutnie bić swoje dzieci…

Bywa też, że dorośli ludzie potrafią mówić i robić krzywdę swoim zniedołężniałym rodzicom…

W takich sytuacjach określenie kłótnia domowa, nieporozumienie rodzinne, konflikt – nie wystarczają, są zbyt łagodne i często tuszują to, co naprawdę dzieje się w rodzinie. W tych przypadkach mówimy o przemocy w rodzinie.

Przemoc w rodzinie – jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa, lub dobra osobiste osób (członków rodziny lub innych osób wspólnie zamieszkujących, lub gospodarujących), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Przemoc może mieć różny charakter: fizyczny, psychiczny, seksualny, ekonomiczny, polegający na zaniedbywaniu lub izolowaniu. Zjawisko przemocy może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat, gdyż ofiary często żywią nadzieję, że sprawca się zmieni. Zatrzymanie przemocy jest warunkiem niezbędnym dla skutecznego udzielenia pomocy ofiarom przemocy.

Stykając się z przemocą domową policjanci mają do czynienia z przestępstwem, bądź jego domniemaniem, gdzie ten sam sprawca wielokrotnie, przez długi czas stosuje przemoc wobec tej samej ofiary. Podstawowym przepisem dotyczącym przemocy w rodzinie jest art. 207 kodeksu karnego mówiący o znęcaniu się fizycznym lub psychicznym nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim, lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny, lub fizyczny. Aby przemoc mogła być uznana za przestępstwo musi ona mieć charakter ciągły. Ściganie następuje z urzędu. Inne często występujące przestępstwa popełniane w rodzinie to: zgwałcenie, zmuszanie do określonych zachowań, uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, kradzież na rzecz osoby najbliższej, naruszanie nietykalności cielesnej, porzucanie małoletniego lub osoby nieporadnej, uprowadzanie lub zatrzymanie małoletniego wbrew woli osoby powołanej do opieki, dopuszczanie się czynu lubieżnego względem osoby poniżej 15 lat, groźby popełnienia przestępstwa na szkodę najbliższych, nakłanianie i zmuszanie do czynów nierządnych przy wykorzystaniu stosunku zależności, rozpijanie małoletniego.

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Przedstawiciele tych podmiotów realizują procedurę „Niebieskie Karty” w oparciu o zasadę współpracy w ramach zespołu interdyscyplinarnego działającego przy miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej.

Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny, lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

INTERWENCJA POLICJI PODEJMOWANA WOBEC PRZEMOCY W RODZINIE

Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie:

ofiary przemocy,
świadkowie przemocy w rodzinie np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny.

Dyżurny policyjny przyjmujący zgłoszenie – skieruje we wskazane miejsce policjantów, którzy zainterweniują wobec sprawców przemocy rodzinnej, a także udzielą pomocy i informacji ofiarom przemocy. Policjant na miejscu interwencji w trakcie rozmowy z domownikami uzyska możliwie pełną informację o zdarzeniu: ustali tożsamość uczestników konfliktu, przeprowadzi wywiad z osobą powiadamiającą, rozpozna zaistniałą sytuację i jej przyczyny, poinformuje uczestników konfliktu o dalszych czynnościach podejmowanych w ich sprawie.

Policjanci interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wypełnią formularz Niebieskiej Karty i wręczą jego część (kartę B) ofierze przemocy domowej. Jeżeli na miejscu interwencji nie będzie warunków umożliwiających wypełnienie formularza Niebieskiej Karty policjanci wypełnią go po powrocie do jednostki. Policjanci poinformują uczestników konfliktu, iż odwiedzi ich dzielnicowy w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i monitorowania sytuacji całej rodziny. Od tej pory rodzina objęta procedurą Niebieskiej Karty otoczona będzie stałą opieką policjantów, którzy składając systematyczne wizyty w domach będą kontrolować stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawców.

Dane adresowe instytucji działających na terenie powiatu nowodworskiego, świadczących pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim
ul. Kościuszki 10, 82-100 Nowy Dwór Gdański tel.47-74-39-222

Zespół Interdyscyplinarny działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
ul. Konopnickiej 19, 82-100 Nowy Dwór Gdański tel. 55-247-21-72

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Warszawska 28 A 82-100 Nowy Dwór Gdański tel. 55-246-81-75

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej
ul. Warszawska 52, 82-100 Nowy Dwór Gdański tel. 55-261-73-04

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. E.Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański

Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
ul. H.Sienkiewicza 17, 82-100 Nowy Dwór Gdański
I piętro pok. 44,tel. 695-175-029

Prokuratura Rejonowa w Malborku
ul. Plac Słowiański 6, 82-200 Malbork

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Wojska Polskiego 12, 82-103 Stegna
tel. 55-247-82-86

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Gdańska 55, 82-110 Sztutowo
tel. 55-547-71-09

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Górników 15, 82-120 Krynica Morska
tel.55-620-24-17

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Adres tymczasowy: ul. Kościuszki 22
82-112 Ostaszewo
tel.55-247-15-61/kom.792-945-229

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Warszawska 28B, tel. 504-935-958

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w Stegnie, przy ul. Morskiej 11, tel. 504-935-961

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Parafia przy Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego
ul. Drzymały 3,82-100 Nowy Dwór Gdański
wtorki – w godz. od 9.00 do godz. 13.00
tel. 694-485-564

Numery telefonu, pod którymi można uzyskać bezpłatną specjalistyczną pomoc i wsparcie /ogólnopolskie/

Niebieska Linia – dla osób, które czują się ofiarami przemocy w rodzinie 800 12 00 02

Ogólnopolska Poradnia telefoniczna dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym 116 123

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Minimalizm za grube tysiące. Zobacz jak mieszka Maffashion

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie