Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Petycja przeciw cmentarzowi przy ulicy Grzybowej i prace nad statutem gminy Sztutowo.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
W dniu 6 października odbyła się kolejna nadzwyczajna sesja rady gminy Sztutowo. Radni skupili się między innymi nad utworzeniem komisji, która w przyszłości pracować będzie nad nowym statutem gminy. Uwagę poświęcono również petycji sprzeciwiającej się budowie cmentarza w konkretnej lokalizacji, przy ulicy Grzybowej.

Miniona sesja została określona przez wójta Roberta Zielińskiego jako ,,niezwykle ważna”, a o jej ważności zadecydować miało przede wszystkim utworzenie wyżej wspomnianej komisji.

Nowy statut gminy Sztutowo i dotacje na dzieci

Rozmowy na temat nowego statutu trwają już od dwóch lat. Pierwsze kroki w tym kierunku władze gminy planowały podjąć już na początku bieżącego roku. Plany te pokrzyżowała jednak pandemia COVID-19, która uniemożliwiła przeprocedowanie tego jeszcze w marcu.

- Ta sesja była dla nas szczególnie ważna dlatego, że udało nam się powołać komisję rady gminy do sprawy opracowania projektu nowego statutu. - zaznaczył wójt Zieliński.

- Nasz statut właściwie od lat dopasowywany jest do obowiązującego prawa. Postanowiliśmy zmierzyć się z nim i stworzyć jeden ujednolicony dokument, który pozwoli naszym następcom godnie nas reprezentować. Kluczowym aspektem jest przywrócenie czynnego udziału mieszkańców w obradach sesji naszej rady.

W skład komisji wchodzą: przewodniczący rady gminy Marcin Owsiński, wiceprzewodnicząca Krystyna Skrzek, radni Katarzyna Drynko, Jan Friszkemut i Anna Zalewska. Do zadań komisji należeć będzie: analiza dotychczasowych postanowień statutu, dostosowanie go do aktualnie obowiązujących przepisów i przygotowanie nowego projektu statutu. Termin zadania zostanie wyznaczony najprawdopodobniej na koniec grudnia 2021 roku.

Pozytywnie przegłosowano również wniosek o udzieleniu dotacji dla lokalnego Klubu Dziecięcego ,,Bajakole”. -

Bez wątpienia ważnym też było udzielenie dotacji dla naszego Klubu Dziecięcego. Gmina ruszy ze wsparciem finansowym w kwocie dofinansowania 150 zł miesięcznie na dziecko. Dzięki temu ,,nasze” mamy będą mogły wrócić szybciej do pracy.

- mówi wójt Sztutowa.

Na koniec sesji poruszono temat petycji, która 1 października wpłynęła do biura rady gminy Sztutowo. Inicjatorem jest mieszkaniec gminy, który sprzeciwia się działaniom na rzecz utworzenia cmentarza przy ulicy Grzybowej w Sztutowie, tj. w kierunku wyjazdu na Kąty Rybackie. Pod naporem sugestii jednego z radnych, biorąc pod uwagę, że cmentarza nie umieszczono w punktach obrad sesji: omówienie petycji przełożono na kolejną sesję.

Petycja przeciw cmentarzowi

Do złożonej petycji radni gminy mają obowiązek ustosunkować się w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jak zapowiada wójt Zieliński, do czasu jej rozpatrzenia wstrzymane zostaną działania związane z ewentualnym uzyskaniem wskazanej pod cmentarz lokalizacji.

- Teraz rada gminy będzie musiała poważnie nad tą petycją popracować i stwierdzić czy jest ona zasadna czy też nie. Od wyników jej procedowania zależy czy podejmiemy dalsze działania i starania o usytuowanie cmentarza przy ulicy Grzybowej - zapowiada wójt. - Radni mają obowiązek ustosunkować się w ciągu 3 miesięcy. Bez rozpatrzenia tej petycji absolutnie nie ruszymy z dalszymi krokami w tej sprawie.

Uzasadnieniem petycji sformułowanym przez mieszkańca jest ochrona dóbr przyrody, w tym lasu, różnorodności biologicznej i krajobrazu oraz podstawowego charakteru gminy jakim jest turystyka i rekreacja, a także wypoczynek i ochrona dóbr historycznych.

- ,,Oprócz osób najbliżej zainteresowanych pod petycją podpisują się również osoby z pobliskich miejscowości. (...) Piękno i różnorodność przyrodnicza tutejszych lasów przyciąga na wypoczynek ludzi z całej Polski, dlatego osoby te również popierają petycję.”

- czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem autora pisma kwestia budowy cmentarza w tym miejscu będzie miała znaczący wpływ na lokalną przyrodę. W argumentacji zaznaczono, że inwestycja ma wiązać się z wycinką części lasu, którego drzewostan został oceniony na wiek 45-70 lat. Działania te mają mieć wpływ na naruszenie stabilności podłoża najstarszych wydm brunatnych, a samo funkcjonowanie cmentarza będzie miało istotny, raczej negatywny wpływ na zachowania żyjących tam zwierząt.

- ,,Planowana lokalizacja cmentarza znajdować będzie się w otulinie Parku Krajobrazowego ,,Mierzeja Wiślana” i wymaga akceptacji przez Dyrektora Parku. Cmentarz akurat w tym miejscu znacząco wpłynie na obniżenie walorów przyrodniczych i turystycznych tak ważnych dla gminy. Lokalizacja w lesie wiąże się ze stałym całorocznym zagrożeniem pożarowym” - pisze autor.

Kluczowym jest również bezpośrednie sąsiedztwo z jedną z głównych ścieżek rowerowych na Mierzei Wiślanej, co może nie tylko obniżyć atrakcyjność tej popularnej trasy, ale również zwiększyć zagrożenie związane ze wzmożonym ruchem. Poza wspomnianą wyżej argumentacją zaznaczono również, że ta konkretna lokalizacja generuje dodatkowe koszty, które gmina musiałaby ponieść (m.in. odkupienie terenu od Lasów Państwowych i wycinka). A sam cmentarz powinien powstać. na innej otwartej przestrzeni.

Pełna treść petycji dostępna jest na stronie internetowej urzędu gminy Sztutowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto