Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piaski - w tym miejscu kończy się Polska i Unia Europejska

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. Wikipedia/Henryk Bielamowicz
Jak powszechnie, a może i nie, wiadomo miasto Krynica Morska składa się z trzech części - właściwej Krynicy, Przebrna i Piasków. Tę dawną osadę i wieś rybacką, zwaną niegdyś oficjalnie Nową Karczmą, dzielą od granicy z Federacją Rosyjską niespełna trzy kilometry. Dzięki Piaskom Krynica Morska jest tym polskim miastem, które leży najbliżej granicy z naszym północnym sąsiadem.

Granica polsko-rosyjska pod Piaskami, będąca zarazem granicą Unii Europejskiej jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Mierzei Wiślanej. Z centrum miejscowości do przygranicznego pasa można dostać się na dwa sposoby: albo spacerując wzdłuż plaży, albo też korzystając z roweru - jadąc na wschodni kraniec trasy R10.

Piaski mają długą i bogatą historię. Dawna wieś wzięła swoją pierwotną nazwę - Nowa Karczma - od powstałej tu 16 maja 1429 roku karczmie. Skąd znamy tak dokłądną datę? A z krzyżackiego dokumentu, wydanego właśnie tego dnia przez komtura Henryka Holta, który zezwolił na otworzenie gospody karczmarzowi Hannosowi. być może zresztą nie był to pierwszy "lokal z wyszynkiem" w tym miejscu, o czym może świadczyć określenie "Nowa".

O tym, że i wcześniej mogła tu być gospoda świadczy doniosła rola, jaką Piaski, razem z cała Mierzeją Wiślaną, pełniły w państwie zakonnym. Biegły tędy dwa ważne szlaki - handlowy i pocztowy do Królewca i dalej. By zabezpieczyć wygodę kupcom i kurierom powstawały tu w średniowieczu liczne karczmy - poza Nową Karczmą gospoda znajdowała się m.in. w miejscowości Liep (dzisiejszej Krynicy Morskiej).

Życie nie było wówczas łatwe. Przyroda raz po raz górowała nad człowiekiem, zmuszając osiadłą tu ludność do kilkakrotnych przeprowadzek. Powodem były wędrujące wydmy, zasypujące domy i obejścia (stąd właśnie wzięła się potoczna nazwa miejscowości - Piaski). do ostatnich takich przenosin doszło stosunkowo niedawno, bo w 1825 roku.

Być może właśnie z powodu częstych migracji, dostępne dzisiaj źródła podają, że pierwszy kościół wybudowano w Nowej Karczmie około 1600 roku. Do dzisiaj zachowały się tu także pozostałości cmentarza mennonickiego z XVIII wieku. Znajdują się one opodal brzegu Zalewu Wiślanego. Mennonici przybyli na tereny dzisiejszych Żuław Wiślanych i Mierzei Wiślanej w XVI wieku, na skutek prześladowań religijnych w Niderlandach.

Poza resztkami nekropolii w Piaskach warto zobaczyć budynek niemieckiej stacji ratownictwa morskiego (popularnie zwanego "latarnią"). Już pod koniec XIX wieku na wieży świeciła lampa elektryczna zasilana akumulatorami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto