Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza nowodworska kapsuła czasu z okazji 450. rocznicy założenia miasta.

PP
nadesłane
Zbliżający się okrągły jubileusz obfitować miał w ogrom uroczystości związanych z żuławskimi tradycjami. Choć pandemia wymusiła na organizatorach pewne zmiany w planowanych działań, część z nich pozostała niezmieniona, w tym pierwsza nowodworska kapsuła czasu.

Na rok 2020 przypada 450. rocznica powstania Nowego Dworu Gdańskiego. Niewielka osada, która w 1570 r. powstała wokół zamku wybudowanego z inicjatywy rodziny Loitzów nie tylko dała początek historii stolicy Żuław Wiślanych, ale stała się ważnym centrum życia administracyjnego i gospodarczego dla okolicznych wsi. Przez dwa wieki stanowiła siedzibę tenuty (ekonomii) nowodworskiej, której zasięg terytorialny w części pokrywał się z terenami wchodzącymi w skład współczesnego powiatu nowodworskiego.

- W tym wyjątkowym dla naszego miasta roku Klub Nowodworski planował w Żuławskim Parku Historycznym szereg inicjatyw dla uczczenia tego ważnego wydarzenia. Niestety światowa pandemia zakaźnej choroby COVID-19 zmusiła nas do zmiany części naszych planów. Mimo wprowadzonych ograniczeń nadal chcemy celebrować ten wyjątkowy rok - zapowiada Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego.

- Jednym z ważnych punktów zaplanowanych przez nas obchodów będzie uroczyste zamknięcie na 50 lat pierwszej, nowodworskiej kapsuły czasu, która ostatecznie spocznie na nowo powstającym bulwarze nad Tugą - dodaje Kamila Ziętek. - Celowo zdecydowaliśmy się zrobić to właśnie w tym czasie, aby otwarcie kapsuły zbiegło się z uroczystościami z okazji 500-lecia stolicy Żuław. Zamieścimy również naszą wolę, aby po przejrzeniu zawartości kapsuły nasi potomkowie zamknęli ją na kolejne 50 lat.

- To inicjatywa, której celem jest przekazanie przyszłym pokoleniom tego, jak żyliśmy, jacy byliśmy my, mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego. Chcemy pokazać potomnym jak wyglądał nasz świat w roku 2020, jakie mieliśmy plany i jak sobie wyobrażamy naszą przyszłość. Kapsuła to również istotny element budowania tożsamości lokalnej - podsumowują członkinie Klubu Nowodworskiego.

Do współpracy przy przedsięwzięciu zaproszone zostały nie tylko lokalne szkoły, przedszkola, instytucje kultury, urzędy i lokalne przedsiębiorstwa, ale również mieszkańcy. Każdy nowodworzanin może przekazać do ŻPH-u autorskie fotografie przedstawiające współczesny obraz naszego miasta. Zdjęcia można przekazać drogą elektroniczną na adres [email protected] lub wrzucić do skrzynki pocztowej Żuławskiego Parku Historycznego. Na odwrocie fotografii lub w załączonym pliku, autor może również zamieścić kilka słów dla przyszłych pokoleń nowodworzan. Otrzymane zdjęcia zostaną złożone w kapsule czasu.

Przed wybuchem pandemii zakładano, że uroczyste zamknięcie kapsuły czasu odbędzie się w trakcie nocy muzeów. Dziś jednak ze względu na bardzo dynamiczną sytuację, organizatorzy powstrzymują się od wyznaczenia konkretnego terminu wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto