18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podczas spotkania policjanci chcieli uświadomić licealistom, że nie są bezkarni i mimo młodego wieku

Mateusz Borkowski
Jak unikać pokus nastoletniego wieku, nie wchodzić w konflikt z prawem oraz jak reagować w sytuacjach zagrożenia? Na te pytania odpowiadali nowodworscy funkcjonariusze policji podczas zajęć profilaktycznych, w których uczestniczyli pierwszoklasiści z Zespołu Szkół nr 1 z Nowego Dworu Gdańskiego.

Bójki, akty wandalizmu, wirtualne nękania innych osób (tzw. stalking), próby oszustw i kradzieży - to najczęstsze przypadki czynów popełnianych przez nieletnich, za które mogą odpowiadać przed prawem. Zespół prewencji kryminalnej nowodworskiej policji zaplanował specjalne zajęcia edukacyjne dla młodzieży w wieku 16 lat.

- To nie przypadek, że funkcjonariusze pracują z osobami w wieku 16 lat - mówiła sierż. sztab. Paulina Grzesiowska, rzecznik prasowy Komendy Policji Powiatowej w Nowym Dworze Gdańskim. - Wkrótce, w wieku 17 lat skończą one tzw. wiek „ochronny” i będą już w pełni odpowiadać za swoje czyny.

Zakres odpowiedzialności młodych ludzi za zachowania niezgodne z prawem regulują przepisy Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich. Według tej regulacji nieletni to osoba pomiędzy 13 i 17 rokiem życia, która popełniła przestępstwo lub jedno z wymienionych w tej ustawie wykroczeń. Nie tylko osoba popełniająca przestępstwo, w dosłownym znaczeniu, może zostać ukarana. Często funkcjonariusze podejmują interwencję w momencie kiedy zachowanie nieletniego jest demoralizujące i ma zły wpływ na rówieśników czy rodzeństwo (jako przykład można tu wskazać spożywanie alkoholu, używanie tytoniu, ucieczki z domu czy niestosowanie się do obowiązku szkolnego przez młodzież, która nie ukończyła 18 roku życia). Konsekwencją niezgodnych z prawem zachowań nastolatków, może być: nakazana przez sąd naprawa wyrządzonej szkody, wykonywanie prac na cele społeczne, objęcie nadzorem kuratora społecznego, skierowanie do ośrodka socjoterapeutycznego, a nawet umieszczenie w ośrodku wychowawczym czy zakładzie poprawczym.

Zajęcia profilaktyczne dla gimnazjalistów

- Mamy nadzieję, że wskazówki i informacje jakie przekazaliśmy młodzieży, pomogą im uchronić się przed wchodzeniem w konflikt z prawem, wskażą jak odróżnić dobro od zła oraz nauczą unikać pokus i zagrożeń związanych z poważnymi zagrożeniami życia i zdrowia - zaznacza Paulina Grzesiowska.

Profilaktyka

Spotkania funkcjonariuszy policji z młodzieżą są od kilku lat stałym elementem profilaktycznej działalności zespołu prewencji kryminalnej nowodworskiej jednostki. Ostatnio, policjanci wraz ze strażakami i strażnikami miejskimi uczestniczyli w spotkaniu z uczniami Gimnazjum nr 1 z Nowego Dworu Gdańskiego. Podczas prelekcji mówiono o bezpieczeństwie i sposobach zapobiegania niebezpiecznych sytuacji w codziennym życiu.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto