Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowano tegoroczne wyniki "Programu regulującego populację lisa na terenie powiatu pleszewskiego"

RED
Powiatowy Wydział Ochrony Środowiska podsumował wyniki tegorocznej edycji „Programu regulującego populację lisa na terenie Powiatu Pleszewskiego”. W sezonie łowieckim 2017/2018 myśliwy upolowali ponad 700 lisów, a także kuny i jenoty. Wyróżniający się myśliwi otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe od Starosty Pleszewskiego i Wójta Gminy Gizałki.

W programie redukcji populacji lisa na terenie Powiatu Pleszewskiego uczestniczy 11 kół łowieckich. - W sezonie 2017/2018 myśliwi upolowali łącznie 703 lisy, a także 8 kun i 6 jenotów. Stan liczebny lisów na wiosnę 2018 roku w powiecie pleszewskim został oszacowany na 329 osobników. Koła łowieckie otrzymały podziękowania za udział w programie. Wyróżniający się myśliwi zostali uhonorowani pucharami, nagrodami rzeczowymi i okolicznościowymi dyplomami - informuje Tomasz Wojtala, rzecznik Starostwa.

Nagrody indywidualne:
I miejsce - Robert Pasternak Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” w Gołuchowie / 55 ustrzelonych lisów
II miejsce - Michał Mazurek Koło Łowieckie Nr 29 „Darz Bór” z Jarocina / 41 lisów
III miejsce - Tadeusz Galewski Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” z Pleszewa / 37 lisów

Analiza rocznych planów łowieckich prowadzona przez powiatowy Wydział Ochrony Środowiska pozwala na sporządzenie kilku wniosków. - Dzięki planowemu odstrzałowi redukcyjnemu liczebność lisów w ostatnich pięciu latach została znacząco ograniczona, jest stabilna, a zagęszczenie lisów w łowiskach utrzymuje się na optymalnym poziomie około 5 osobników na 1.000 ha. Osiągnięcie tak niskiego zagęszczenia lisów jest efektem prowadzonej gospodarki łowieckiej na terenie naszego powiatu - tłumaczy rzecznik

W skali kraju relacje liczebności występowania do poziomu odstrzału są odwrócone tzn. odstrzał jest dużo niższy aniżeli wykazywana populacja lisów. Tym samym według danych krajowych populacja lisów w ciągu 15 lat wzrosła o 40% ze 145.000 do 202.000 sztuk. Inaczej jest w powiecie pleszewskim. - U nas w tym samym czasie populacja lisów spadła o 48% z 617 sztuk do 329 sztuk. Dzięki temu rośnie liczebność zwierzyny drobnej, zwłaszcza zajęcy i bażantów - dodaje Tomasz Wojtala.

Natomiast nadal niepokojąco spada populacja kuropatw, co jest efektem m.in. zmian w strukturze użytków rolnych i metod pracy rolnictwa, jak likwidacja krzewów śródpolnych czy chemizacja upraw, ale także wynika to z ochrony ptaków drapieżnych. - Dlatego samorząd powiatowy planuje na jesień zasiedlenie kuropatwy zwyczajnej w liczbie 1.000 sztuk. Zadanie będzie realizowane przez powiat dzięki dotacji WFOŚiGW w Poznaniu i pomocy kół łowieckich - podkreśla rzecznik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto