Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polskie panie służą w policji prawie sto lat. Policja jest przecież... kobietą! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Polskie panie służą w policji prawie sto lat!  Koledzy bardzo je cenią
Polskie panie służą w policji prawie sto lat! Koledzy bardzo je cenią KWP Gdańsk
W strukturze Policji Państwowej 98 lat temu stworzono jednolitą formację kobiecą. W zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, swoje miejsce odnalazły wówczas panie, które przełożyły swój potencjał na realne narzędzie w zwalczaniu przestępczości. Tak jest i dziś. Tylko na terenie Pomorza służy w policji ponad 2200 kobiet.

Polska Policja Kobieca - takie były początki

26 lutego 1925 ówczesny minister spraw wewnętrznych polecił utworzyć Policję Kobiecą. Zakres zadań, któremu musiała sprostać wtedy formacja, był szeroki. Co więcej, w tamtym czasie zaczęło przybywać przestępstw zarówno w środowisku nieletnich, jak i rodzinnym. Doskonałymi realizatorkami zadań właśnie w tych obszarach okazały się kobiety, co znacząco wyróżniało je na tle kolegów z pracy.

W tamtym czasie decyzja o zostaniu policjantką wiązała się z wieloma wyrzeczeniami, nie każdy mógł spróbować swoich szans w tym zawodzie. Do kryteriów zaliczano m.in. wiek i wzrost.

Do służby nie mogła zostać przyjęta kandydatka, która miała mniej 164 cm wzrostu, a także taka, której wiek nie mieścił się w oczekiwanym przedziale 25-40 lat. Co więcej, do mundurowych szeregów zapraszano tylko panny i wdowy. Kobieta, która marzyła o byciu żoną, musiała odłożyć swoje plany na najbliższych 7 lat.

Przez te wszystkie lata zaszło wiele zmian. Obecne procedura dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do policji jest taka sama dla wszystkich, bez względu na płeć.

Poza możliwością noszenia służbowej spódnicy do munduru wyjściowego trudno znaleźć też jakiekolwiek różnice w umundurowaniu funkcjonariuszy. Policjantkę można spotkać zarówno w służbie patrolowej, jak i kryminalnej, a kobiety doskonale realizują się nie tylko w pionach wykonawczych, ale i kierowniczych.

W pomorskiej policji pracuje ponad 2200 kobiet na różnych szczeblach. Panie są komendantami, naczelnikami, kierownikami, służą we wszystkich pionach. Na różnych szczeblach służbę pełni:

  • 1251policjantek,
  • natomiast 981 pań pracuje na stanowiskach cywilnych.

ZOBACZ TEŻ: Nowe radiowozy z nowym wzorem oznakowania na drogach województwa pomorskiego [ZDJĘCIA]

150 policjantek jest oficerami, 197 podoficerami, 578 znajduje się w korpusie aspirantów, a 326 szeregowych. 85 z nich zajmuje stanowiska kierownicze różnego szczebla. Dwie kobiety pełnią funkcję komendantów komend powiatowych. Trzecia jest zastępcą komendanta powiatowego. Wiele funkcjonariuszek jest komendantami komisariatów i ich zastępcami. Wiele kobiet osiąga sukcesy zarówno zawodowe, jak i osobiste.

Kobiety doskonale sprawdzają się w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży - są policyjnymi profilaktykami, zajmują się tematyką przestępczości nieletnich, kobietami pokrzywdzonymi przestępstwem. Są także ekspertami w laboratorium kryminalistycznym, dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego, prowadzą czynności dochodzeniowo śledcze, pełnią służbę patrolowo-interwencyjną, są dzielnicowymi, pracują jako psycholożki, dyżurne czy ratowniczki medyczne. Często godzą trudne role policjantki i strażniczki ogniska domowego.

Choć zawód policjanta, to w większości męskie rzemiosło, panie nie ustępują w niczym kolegom z pracy, a w codziennej służbie wykazują się oczekiwanym profesjonalizmem. Ich zaangażowanie jest dostrzegane przez przełożonych.

W policji pracuje także cała rzesza pań-pracownic cywilnych, które na co dzień wspomagają służbę policjantów. Pracują w głównie w pionie logistycznym, dbają o finanse, zaopatrzenie, kwestie kadrowe, czy obsługę interesantów.

Patronem Pomorskiej Policji jest również kobieta – komisarz Policji Państwowej Stanisława Filipina Paleolog – komendantka i organizatorka Kobiecej Policji w Polsce, żyjąca w latach 1892- 1968.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto