Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski: #KulTuraZnajdziemyWyjście były wystawy i Street Dance. Nadchodzą perkusje i hip-hop.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Żuławski Ośrodek Kultury
Kampania #KulTuraZnajdziemyWyjście to odpowiedź nowodworskiej branży kultury na obecne czasy. Gdy pandemia ogranicza instytucje, blokuje wydarzenia i pęta ręce artystom, Żuławski Ośrodek Kultury szuka nowych rozwiązań. Ekipa ŻOK ,,szukając wyjścia" postawiła na plenerowe spontany artystyczne: muzyczne, taneczne i malarskie. Do tej pory mogliśmy uświadczyć kilku minikoncertów, wystawy obrazów i pokazu Street Dance. Co będzie następne?

Najgłośniej o akcji #KulTuraZnajdziemyWyjście zrobiło się w grudniu, kiedy to kampanię rozpoczęto z mocnym przytupem.

- Zależy nam na tym, żeby w jakiś sposób przywrócić to, co rak gwałtownie się zakończyło. Jesteśmy daleko od organizowania wydarzeń, które mogłyby iść w sprzeczności z obowiązującymi obostrzeniami. Chcemy skupić się przede wszystkim na artystycznych spontanach i pokazać, że kulturę można ,,uprawiać" właściwie wszędzie

- mówiła wówczas pomysłodawczyni i główna inicjatorka Monika Jastrzębska-Opitz.

Akcja rozpoczęła się koncertem na trąbce Krzysztofa Pytla, a chwilę później zorganizowano wystawę uliczną z pracami plastycznymi Martyny Kowalskiej pn. „Kobiety Ikony”. W ramach 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki ulice, chodniki i place Nowego Dworu Gdańskiego zapełniły się od żywych obrazów - ludzi spacerujących z portretami kobiet. Na kolejne plenerowe wydarzenia nie trzeba było długo czekać.

Obrazy, koncerty i taniec

W ciągu następnych dni swoje występy miały grupy taneczne z Żuławskiego Ośrodka Kultury, a dziewczyny z grupy ,,Ach te Baby" wybrzmiały w kolędowaniu.

Do akcji zaczęły przyłączać się także osoby, które nie są już tak blisko związane z działalnością ŻOK-u. Przed świętami wystąpił duet muzyczny Andżeliki Duczek i Przemka Sowiński (Hytsz) w piosence ,,Falling Slowly" oraz drugi duet, tym razem taneczny, Nikoli Knyszyńskiej i Krystiana Dolegały. Street Dance w ich wykonaniu zdaje się do tej pory najbardziej chwytliwy medialnie z minionych wydarzeń.

- Do tej pory wspólnie z nami działa też Kraina Otwartej Sztuki. Młodzież stamtąd skupia się jednak bardziej na nagrywaniu piosenek, a nie plenerowych występach. My staramy się to montować i podawać dalej - zaznacza Monika Jastrzębska-Opitz.

Przez okres świąteczny i styczeń kampania nieco zamarła. Wstrzymanie prac nad kolejnymi akcjami spowodowane było żałobą po niedawno zmarłej Bogusławie Ciupak - dobrym duchu ŻOK-u. Powrót do spontanów opóźniły także przygotowania do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. #KulTuraZnajdziemyWyjście rusza ponownie w lutym.

Nadchodzące projekty

Tak jak do tej pory, większość planowanych akcji uderzać będzie w muzyczne tony. Trwają też prace dotyczące szerszego rzemiosła artystycznego.

- W tej chwili pracujemy nad kolejnymi wydarzeniami. W najbliższym czasie na ulice Nowego Dworu wyjdą perkusiści. Pracujemy także nad kolejną wystawą plenerową, tym razem będzie to projekcja prac uczestników zajęć naszej pracowni plastycznej. Powoli przymierzamy się również do akcji związanej z hip-hopem

- wymienia dyrektorka ŻOK-u.

- Chcemy także pokazać trochę inne oblicze sceny, niedługo na naszych deskach zatańczy dziewczyna z Nowego Stawu. Poza tym chłopaki z Robotyków tworzą sieć neuronową, którą chcą nauczyć rysować w taki sposób, jak nasze dzieciaki w pracowni, to również bardzo chcielibyśmy pokazać.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto