Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski: Muzea ponownie otwarte. Pierwsi zwiedzający w Żuławskim Parku Historycznym.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Żuławski Park Historyczny
Zgodnie z nowymi obostrzeniami od 1 lutego do życia powróciły galerie handlowe i muzea. Choć tych pierwszych w naszym powiecie nie da się uświadczyć, tak już muzea stanowią ważną część naszego regionu. W Żuławskim Parku Historycznym już pojawili się pierwsi po przerwie zwiedzający, a Muzeum Stutthof w Sztutowie przygotowuje się do otwarcia w pełnym wymiarze.

W epoce pandemii 19 października okazał się dniem szczególnym dla całego kraju. Wprowadzone wówczas obostrzenia skutecznie zatrzymały szkoły, życie społeczne i wiele związanych z tym branż. Pierwsze kroki ku normalności są nieśmiale zapowiadane na wiosnę, tymczasem niektóre instytucje i strefy handlowe mogą już powrócić do pracy w pandemicznej rutynie. Od 1 lutego oficjalnie ruszyły muzea.

Żuławski Park Historyczny i pierwsi goście

Najśmielej i niemalże od razy wystartował Żuławski Park Historyczny - instytucja najsilniej związana z naszą regionalną, żuławską tożsamością.

- Bardzo stęskniliśmy się za naszymi gośćmi, cieszymy się, że znowu będziemy mogli spotkać się na żywo

- mówi Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego. -

Zapraszamy do Muzeum Żuławskiego, od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00 oraz w soboty i niedziele po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, w godzinach od 11:00 do 15:00. Co szczególnie cieszy, pierwsi zwiedzający odwiedzili nas już pierwszego dnia ponownego otwarcia muzeum. To dla nas bardzo budujące, że nie tylko my, nie mogliśmy doczekać się ponownego spotkania.

Do dyspozycji zwiedzających oddano trzy sale ekspozycyjne.

- Na parterze na gości czeka wystawa opowiadająca o narodzinach Nowego Dworu Gdańskiego. Ponadto można zobaczyć tu makietę przedwojennej stolicy Żuław, kącik o firmie rodziny Stobbe z butelkami, transporterami, kieliszkami firmowymi oraz fragmentem komina z fabryki oraz koło młyńskie z największego młyna na Żuławach, którego właścicielem był Otto Schlenger

- wymienia Kamila Ziętek z Żuławskiego Parku Historycznego. -

Centralne miejsce wystawy zajmuje fragment wiatraka odwadniającego. Na ekspozycji zwiedzimy również magazynek strażnika wałowego, w którym zgromadzono unikatowe wyposażenie stanowiące tło do prezentacji współczesnych metod ochrony przeciwpowodziowej oraz wystawę poświęconą powojennym osadnikom.

Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa “Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej”. Ekspozycja podarowana przez stowarzyszenie przyjaźni Polsko-Holenderskiej przedstawia świat mennonickiej mniejszości religijnej, która w XVI wieku przybyła na Żuławy z Niderlandów i północnych Niemiec, znajdując tu schronienie przed prześladowaniami religijnymi. Ostatnia z wystaw to „Strych osobliwości”. Pomieszczenie przypominające poddasze mieści różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Można zobaczyć m.in. pierwsze pralki, urządzenia do ściągania butów, kolekcję podgrzewaczy jedzenia, kołowrotki, ozdobne naczynia, kolekcję pszczelarską czy urządzenia dawniej wykorzystywane do obróbki drewna - dodaje Mariola Mika.

Muzeum Stutthof w Sztutowie szykuje się do pełnego otwarcia

Muzeum Stutthof w Sztutowie było jednym z nielicznych muzeów w kraju, które w czasie najostrzejszych obostrzeń wciąż było otwarte dla zwiedzających, choć w mocno ograniczonym wymiarze. Muzeum po ogłoszeniu obostrzeń 19 października ruszyło ponownie niecały miesiąc później, bo już 16 listopada 2020 zostało częściowo otwarte dla zwiedzających. Dostępne były części plenerowe, zamknięte pozostały natomiast wystawy wewnątrz budynków oraz kino muzealne.

- Miło nam poinformować, że Muzeum Stutthof w Sztutowie ponownie otwiera ekspozycje dla zwiedzających od 5 lutego br. Muzeum czynne będzie siedem dni w tygodniu, w godzinach 8:00-15:00 (ostatnie wejście możliwe jest o
godz. 14:30). Przywracamy możliwość zwiedzania Muzeum z przewodnikiem w grupach do 9 osób, udostępniamy ekspozycje stałe i czasowe.

- mówi rzecznik muzeum Katarzyna Krawczyk.

Do tej pory nie ogłoszono kiedy otworzone zostaną oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w tym Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. W oczekiwaniu na te informacje musimy uzbroić się w cierpliwość.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto