Powiat nowodworski. Obiekty sportowe, drogi i kanalizacje. Tak może wyglądać Polski Ład

Patryk Philipp
Patryk Philipp
starostwo powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim
Zbliża się termin złożenia wniosków o dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Temat dla samorządowców niezwykle ważny, bo i stawka jest naprawdę spora. Wartość projektów w wielu przypadkach wielu samorządów opiewa na kilkadziesiąt milionów złotych. Większość samorządów z powiatu nowodworskiego podjęła już decyzje, na co zamierzają przeznaczyć pieniądze?

Samorządowcy z całej Polski początkowo sceptycznie podchodzili do Rządowego Funduszu “Polski Ład”. Nowy program ze względu na niejasne kryteria wyboru porównywany jest do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który spotykał się z zarzutami o duże upolitycznienie. Zarzuty te wyprowadzała wprost część samorządowców powiatu nowodworskiego. Przypomnijmy, że gmina Nowy Dwór Gdański została pominięta w 2 z 3 tur przyznawania środków.

Perspektywa ogromnych pieniędzy

Wartość dofinansowań jednak sprawia, że przedsięwzięcia realizowane w jego ramach są dla samorządów niezwykle atrakcyjne. Dodatkowo sami samorządowcy zaczęli pozytywnie odnosić się do Polskiego Ładu, czy też dokładniej mówiąc możliwości rozpatrzenia składanych wniosków.

Każdy samorząd złożyć może 3 projekty. Koszt pierwszego z nich wynieść może nie więcej niż 5 milionów złotych, koszt drugiego nie może przekroczyć 30 milionów, trzeci projekt pozbawiony jest górnego limitu. Bez wątpienia korzystny jest procentowy udział dofinansowania w kosztach projektu. W zależności od priorytetu nadanego dokumentacji. Wydatki mogą zostać pokryte od 80 do nawet 95 procent kosztów całej inwestycji. W poprzednich programach próg ten sięgał do 60 procent.

Wartość zgłaszanych projektów jest jednak w pewnym stopniu ograniczona. Samorządy nawet w przypadku otrzymania dofinansowania pieniądze otrzymają dopiero po realizacji inwestycji, a nie przed jej rozpoczęciem. Większość samorządów z powiatu nowodworskiego podjęła już decyzje. Czego dotyczą wnioski?

Drogi, obiekty sportowe, kanalizacje i osiedla

Powiat nowodworski zdecydował się postawić na poprawę jakości infrastruktury drogowej i edukacyjnej. Pieniądze na renowacje mogą otrzymać drogi powiatowe prowadzące na Mierzeję Wiślaną. Projekty dotyczą dróg na trasie Marzęcino-Tujsk, Żelichowo- Nowy Dwór Gdański oraz Rybina- Łaszka-Sztutowo. Łączny koszt tego projektu to 30 milionów złotych.

- Zdecydowaliśmy się na 3 kierunki. Pierwszym z nich jest infrastruktura drogowa. Staramy się zmodernizować alternatywną trasę na Mierzeję Wiślaną, która szczególnie w sezonie letnim jest niezwykle potrzebna

- wyjaśnia starosta Jacek Gross.

- Złożyliśmy także wnioski o dofinansowania dotyczące prac remontowo-budowlanych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w trosce o ochronę środowiska termomodernizacji LO i Urzędu Pracy w Nowym Dworze Gdańskim.

Na infrastrukturę drogową stawia także Krynica Morska. Projekty składane przez tamtejszą gminę dotyczą przebudowy 3 ulic, rewitalizacji parku z fontanną przy ulicy Spacerowej i historycznego deptaku przy ulicy Bałtyckiej. Wśród wniosków znalazła się także budowa kanalizacji burzowej z ulicy Portowej i odprowadzenie jej do Zalewu Wiślanego. Koszt wszystkich projektów to ok. 15 milionów złotych.

Polski Ład jest także olbrzymią szansą dla gminy Sztutowo. Pierwszy wniosek na kwotę około 12 milionów dotyczy przebudowy i modernizacji całego obiektu sportowego w Sztutowie. Kolejny zakłada cyfryzację gminy i urzędu wraz ze zwiększeniem dostępności dla osób z niepełnosprawnością za łączną kwotę 5 milionów.

- Ostatni projekt to adaptacja nowej kuchni obozowej, czyli części byłego obozu koncentracyjnego. Obiekt od kilkudziesięciu lat zarządzany jest przez gminę, chcielibyśmy stworzyć tam centrum spotkania polsko-niemieckiej młodzieży w celach integracji i pamięci o II WŚ. Według szacunków to około 17 milionów

- zapowiada wójt Zieliński.

W ramach Polskiego Ładu gmina Stegna będzie mogła rozpocząć realizację od dawna planowanego obiektu sportowego przy ZSP w Stegnie. Remontu może doczekać się także osławiona ulica Rybacka i Portowa.

- Pierwszy wniosek dotyczy przebudowy sieci wodociągowej przy ulicy Rybackiej i Portowej. Również w tym zakresie będzie budowa kanalizacji deszczowej. Oczywiście przewidujemy też remont nawierzchni na całej długości. To potężne zadanie, bowiem kosztorysowa wartość jest w granicach 18 milionów złotych.

- oznajmił wicewójt gminy Stegna Tomasz Gajewski.

- Drugie sztandarowe zadanie to rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stegnie. Budowa hali sportowej wraz z całą infrastrukturą. Koszt w graniach 17 milionów, łącznie z boiskami sportowymi i całym zapleczem. Trzecim duży tematem jest odbudowa zejść plażowych w miejscowości Stegna. Mówimy tu o zejściach od numeru 66 do 69. Koszty w graniach 5,5 miliona złotych

Jedynym samorządem, który wciąż konsultuje i pracuje nad projektami jest gmina Ostaszewo.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie