Powiat nowodworski: Stacja uzdatniania wody w Ząbrowie zakończona. Jakość wody w kranach powinna ulec znaczącej poprawie.

Patryk Philipp
Patryk Philipp

Wideo

Po ponad 3 latach prac zakończono budowę nowej stacji uzdatniania wody w Ząbrowie. Inwestycja Centralnego Wodociągu Żuławskiego ma sprawić, że u ponad 73 tys. swoich odbiorców jakość wody znacząco się poprawi.

Spółka Centralnego Wodociągu Żuławskiego z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim oficjalnie zakończyła kończy realizację inwestycji wartej ponad 52,5 mln zł (przy unijnym dofinansowaniu na poziomie bliskim 25 mln zł). Jej głównym przedsięwzieciem jest nowo powstała stacja uzdatniania wody w Ząbrowie.

Stara Stacja Uzdatniania Wody

Gdy w kwietniu 2017 roku zarząd CWŻ podpisywał umowę z wykonawcą zaznaczano, że jest to ,,ostatni dzwonek". Stacja która funckjonowała jeszcze do drugiej połowy kwietnia była przestarzała i bardzo energochłonna. Jej budowę rozpoczęto jeszcze 1962 r. razem z siecią wodociągową o długości ponad 1000 km oraz odwiertem 34 studni głębinowych. Po ponad 50 latach Centralny Wodociąg Żuławski został postawiony przed wyborem przeprowadzenia modernizacji istniejącej stacji lub wybudowania obiektu o podobnym charakterze zupełnie od podstaw. Spółka CWŻ zdecydowała się na drugie rozwiązanie.

W momencie przystąpienia do budowy nowej stacji, stary obiekt był już skrajnie wyeksploatowany. Występujące awarie pogarszały dystrybucję i jakość wody. Jak zapewniał wówczas zarząd CWŻ:

- Budowa monitoringu studni i zastosowanie nowej technologii uzdatniania ma zapewnić stabilność procesu i dobrą jakość wody kierowanej do sieci. Budowa nowej stacji przyczyni się również do oszczędności zasobów wodnych i energii poprzez zmniejszenie strat wody oraz energii elektrycznej, które występują w związku z bardzo złym stanem technicznym stacji.

W kwietniu 2017 roku w obecności władz powiatowych i samorządowców Centralny Wodociąg Żuławski podpisał w Ząbrowie umowę na budowę nowej stacji uzdatniania wody. Wykonawcą inwestycji została firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego. Dziś z nowej stacji korzysta 10 gmin z 3 powiatów: malborskiego, nowodworskiego i elbląskiego.

Prace nad nową stacją

Prace na terenie stacji ruszyły 1 lipca 2017 roku. Inwestycja CWŻ zakładała budowę nowej stacji uzdatniania wody w Ząbrowie w miejscu starej, a także remont istniejących już zbiorników i budowę kolejnego. Skupiono się także na lepszej kontroli, by w przyszłości móc zapobiegać kradzieżom. Całkowity koszt realizacji tej części projektu szacowano wyniósł 52.576.238,08 złotych. Wydatki kwalifikowalne projektu wyliczono na 38.665.645,26 zł. Dofinansowanie z budżetu środków europejskich wyniosło 24.649.348,85 zł, CWŻ dołożyło do inwestycji 14.016.296,41 zł.

Zgodę na użytkowanie stacji CWŻ otrzymało w marcu 2020 roku i od razu ruszono z próbami eksploatacyjnymi. Miesiąc później 24 kwietnia (gdy udało się uzyskać zgodne z przepisami parametry wody czystej) rozpoczęto zaopatrywanie w wodę mieszkańców z nowo wybudowanej stacji uzdatniania wody.

- Jesteśmy w trakcie jej rozruchu Stacji Uzdatniania Wody w Ząbrowie. W tym czasie wielokrotnie zamykaliśmy wodę, budując komory pomiarowe czy przełączając energię na nowoczesny system. W nocy z 22 na 23 kwietnia 2020 r. będziemy wyłączyliśmy z eksploatacji starą stację. Te wszystkie rozwiązania mają w niedalekiej przyszłości poprawić znacznie jakość wody, ale niestety w trakcie tych działań okresowo może pojawić się woda gorszej jakości.

- mówił wówczas Marek Rukat, dyrektor zakładu CWŻ w Nowym Stawie.

Końcowo odbioru inwestycji dokonano dopiero 10 listopada, już po uzyskaniu zgody na użytkowanie obiektów zrealizowanych w kolejnych fazach robót.

Rozszerzenie projektu

Projekt w trakcie realizacji przechodził drobne zmiany i rozszerzenia. Najważniejszym z nich była budowa syfonu magistrali CWŻ nad rzeką Nogat. Zarząd województw pomorskiego przychylił się do wniosku zarządu spółki i zwiększył kwotę dofinansowania o 1.460.448,00 złotych.

- Jest to tak na prawdę strategiczne przedsięwzięcie. Stacja uzdatniania wody, która zaopatruje cały obszar działania Centralnego Wodociągu Żuławskiego, znajduje się na południowo-wschodnim brzegu Nogatu, a zdecydowana większość klientów mieszka bądź wypoczywa po stronie północno-zachodniej. Jesteśmy w pełni gotowi dokumentacyjnie, przed nami procedura przetargowa. Chcemy ją zrealizować do końca bieżącego roku, aby wykonawca mógł wejść wczesną wiosną lub późną zimą rozpocząć pracę –

mówił w lipcu Tomasz Szczepański, prezes CWŻ. Spółka przystąpi do realizacji kolejnej fazy projektu w grudniu bieżącego roku. Całkowite zakończenie projektu planowane jest na listopad 2021 roku.

Po zwiększeniu środków finansowych całkowita wartość projektu wynosi obecnie 54.898.581,08 złotych. Całkowite wydatki kwalifikowalne projektu wyliczono na 40.987.988,26 zł. Z budżetu środków europejskich na ten cel przekazano 26.109.796,85 zł, CWŻ do wydatków kwalifikowalnych dodał 14.878.191,41 zł wkładu własnego.

- Po prawie 3,5 roku po rozpoczęciu inwestycji skończyli 2 fazę. Jest to zadanie, które było realizowane w ramach poprawy jakości i ograniczeniu strat wody w CWŻ. Warto przypomnieć, że wartość całego projektu to ponad 55 milionów złotych, z czego 10 milionów złotych spółka musiała zasięgnąć pożyczki u wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej

- tłumaczy Tomasz Szczepański.

- W ramach budowy stacji spółka wzbogaciła się o nową stacją uzdatniania wody, nowy budynek administracyjny, zupełnie nowe laboratorium badania wody i ścieków oraz halę filtrów zamkniętych i otwartych. Nowa stacja została zaprojektowana z myślą o wydajności 800 metrów sześciennych na godzinę. Mam nadzieję, że nowa stacja posłuży nam przynajmniej tak długo, jak stary obiekt, czyli ponad 50 lat.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie