Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski z najwyższym bezrobociem na Pomorzu

PP
arch
W tym momencie powiat nowodworski może “poszczycić się” najwyższym bezrobociem na Pomorzu. Według najnowszych danych GUS, w kwietniu 2021 r. stopa bezrobocia wynosi 15,4 procent. Tak wysoki poziom utrzymuje się od początku bieżącego roku. To dwa i pół raza więcej niż na Pomorzu i w skali całego kraju.

Choć niedawno Komisja Europejska chwaliła Polskę za najniższe bezrobocie wśród wszystkich krajów wspólnoty, to jednak w powiecie nowodworskim nie bardzo czuć ten spadek. Pod koniec maja Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego za kwiecień 2021 r.. Dla naszego powiatu to aż 15,4 procent. Tym samym zajmujemy pozycję lidera w regionie. Drugi w kolejności jest powiat malborski - 12,1 procent, a trzeci powiat człuchowski - 11,8 procent.

Dla porównania, w tym samym czasie stopa bezrobocia w województwie pomorskim wyniosła 6,2 procent, a w kraju – 6,3 procent. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest jednym ze wskaźników opisujących sytuację na rynku pracy. Według oficjalnej definicji wyrażony w procentach stosunek liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo.

Nadchodzące zmiany

W Polskim Ładzie ogłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość znalazła się propozycja przeniesienia do ZUS procedury rejestracji osób bezrobotnych.

- Chcemy, by urzędy pracy były centrami aktywizującymi ludzi do pracy, a rejestracją osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego zajął się ZUS

– zapowiedziała Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

A to dlatego, że według resortu pracy 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.

- Natomiast nam zależy, żeby urzędy pracy zajmowały się poszukiwaniem pracy dla osób, które chcą rzeczywiście pracować, by były też miejscem, gdzie można się przekwalifikować, otrzymać wsparcie w postaci doradztwa, szkoleń. Chcemy oddzielić świadczenie zdrowotne od możliwości otrzymania wsparcia przy szukaniu pracy

– wyjaśnia Iwona Michałek.

Ta zmiana dla PUP oznaczałaby, że zmieni się w centrum aktywizacji zawodowej. Aktualnie spora część zajęć pracowników to sprawy administracyjne, a nie wsparcie dla osób, które szukają pracy i chcą ją podjąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto