Ratowanie zabytków. Najwięcej otrzyma kościół w Lubieszewie. Pomorski samorząd dofinansuje remonty 16 obiektów - to głównie kościoły

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Kościół w Trumiejach Przemysław Jahr Wikicommons
Szesnaście zabytkowych obiektów przejdzie w tym roku remonty dofinansowane przez pomorski samorząd. Urząd Marszałkowski opublikował listę inwestycji. Podobnie jak w latach ubiegłych są to głównie gotyckie, barokowe i renesansowe świątynie oraz ich wyposażenie.

1,75 mln zł przekaże w tym roku Urząd Marszałkowski na konserwację, remonty i renowację pomorskich zabytków. Na liście jest 16 zadań. Niemal wszystkie dofinansowane inwestycje zostaną zrealizowane w zabytkowych kościołach.
Na liście znalazły się dwie gdańskie świątynie. Ponad 121 tys. zł przekazano na renowację Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku. Prace mają objąć renowację ścian szczytowych bazyliki.

Samorząd pomorski kwotą ponad 90 tys. zł dofinansował również prace konserwacyjne malowanego plafonu z XVIII w. z przedstawieniem Alegorii Nadziei w kościele pw. Bożego Ciała miejscowej parafii polsko-katolickiej. To będzie III etap prac.
Najwięcej środków w 2021 roku pomorski samorząd przeznaczył na inwestycję w gotyckim kościele pw. św Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie. 198 tys. zł przekazano na II etap renowacji barokowego, polichromowanego stropu w tej świątyni. W ubiegłym roku wykonano pierwszą część zadania, którą Urząd Marszałkowski dofinansował kwotą ponad 180 tys. zł. W tym roku inwestycja w świątyni w Lubieszewie jest najwyższa w całej puli.

Ratowanie zabytków. Najwięcej otrzyma kościół w Lubieszewie....

Jestem zadowolony. Już po pierwszym etapie prac widać różnicę w wyglądzie polichromowanego stropu, mamy wyobrażenie, jak mogłaby wyglądać odrestaurowana całość - mówi ks. Arkadiusz Dekański, proboszcz parafii w Lubieszewie (powiat nowodworski). - W pierwszym etapie i teraz drugim zajmujemy się najbardziej nadwątlonymi częściami stropu. Wymieniane są m.in. surowe deski, którymi niegdyś prowizorycznie "łatano" strop. One nie są pokryte polichromią, całkowicie nie pasują do całości. Warto dodać, że strop, od pożaru świątyni w roku 1913, nie był poddany kompleksowej renowacji. Będziemy się starać o kolejne dofinansowania, by piękną polichromię odrestaurować.

Za 192 tys. zł przeznaczono na konserwację i restaurację barokowego stropu nawy głównej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich w powiecie malborskim. Będzie to drugi etap ( w dodatku jego druga część) tej inwestycji.
W czołówce przyznanych tegorocznych dotacji jest też ta, przeznaczona na prace w gotyckim kościele w Żelichowie, w powiecie nowodworskim, dziś służącej jako świątynia greckokatolicka.

Ponad 152 tys. zł kosztować będą prace ratunkowe chroniące polichromowany strop budowli, a ponad 23 tys. w tym samym obiekcie zostaną przeznaczone na wzmocnienie empory wraz z prospektem organowym.

Za 160 tys. zł zostaną przeprowadzone również prace w drewnianym kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Sominach w powiecie bytowskim. 136 tys. przeznaczono na kontynuację prac połaci dachowych i nawy głównej w XVI w. kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Pieniążkowie (powiat tczewski). Z kolei w Kmiecinie na Żuławach, w kościele wykonany zostanie tzw. remont zachowawczy charakterystycznego elementu - drewnianych sobót okalających kościół pw. św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie z XIV w. Koszt to ponad 118 tys. zł. Ważne będą prace przy elewacji prezbiterium kaplicy północnej kościoła pw. Zwiastowania NMP w Pączewie, w powiecie starogardzkim. W kaplicy południowej tej świątyni remont obejmie zakrystię oraz zdjęcie tynków z elewacji (dofinansowanie to 110 tys. zł) oraz ratowanemu przez zwalaniem kościoła w Gnojewie w powiecie malborskim. W tej ostatniej budowli pracom konserwatorskim poddany zostanie polichromowany strop. Wysokość dofinansowania to 90 tys. zł (to drugi etap prac).

Jedyną, niesakralną budowlą w tegorocznej liście renowacji zabytków jest XIX chata rybacka w Jantarze, w powiecie nowodworskim. Dofinansowane prace obejmą remont konstrukcji dachu z wymianą pokrycia.

Na liście dofinansowania znalazły się także:

  • Konserwacja barokowej, polichromowanej ławy (stalli) dostawionej z 1687 r.na ścianie północnej w kościele filialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole (powiat gdański) - 35 tys. zł
  • Kompleksowa konserwacja i restauracja malowideł na drewnianym stropie z poł. XVIII w –II etap prac w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Konarzynach (powiat chojnicki) - 60 tys. 278 zł.
  • Remont pokrycia nawy głównej kościoła pw. Chrystusa Króla w Trumiejach (powiat kwidzyński) - 100 tys. zł.
  • Konserwacja i restauracja manierystycznego ołtarza (XVII w.) z kościoła pw. św. Jerzego w Starej Kościelnicy w powiecie malborskim (etap I) - 80 tys. zł

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie