Rekuperacja, czyli tańsze ogrzewanie i czyste powietrze w domu

Materiał informacyjny DEFRO
Każdy chce mieć dom sprawnie, komfortowo i tanio ogrzewany, w nim zaś oddychać czystym powietrzem. Często zapominamy, że jedno z drugim ma wiele wspólnego, a przez to nie wykorzystujemy pełnego potencjału urządzeń, służących do ogrzewania i wentylacji. Taki potencjał tkwi choćby w rekuperatorach.

Rekuperator, mówiąc najprościej, to urządzenie do mechanicznej wentylacji, czyli wymiany powietrza. Od zwykłych wentylatorów różni się tym, że poza zapewnieniem odpowiedniej ilości czystego powietrza z zewnątrz i pozbyciem się uciążliwych zapachów oraz pyłów, pozwala wykorzystać wtórnie ciepło.

Fachowo rzecz zaś ujmując, rekuperacja to proces wymiany zużytego powietrza na świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z usuwanego powietrza. Urządzenia, które do tego służą, określane są mianem rekuperatorów.

Wtórny obieg ciepła

Tej energii do odzyskania jest sporo. Każdy z nas przecież ogrzewa dom – kotłem węglowym, piecem gazowym czy elektrycznym. W wielu domach funkcjonują ponadto kominki. Zamiast więc nagrzane w ten sposób powietrze wpuszczać w komin czy wypuszczać przez otwarte okno, można je ponownie „zapędzić” do ogrzewania domu.

Jak kapitalną rolę może to odgrywać niech zaświadczy fakt, że dobrze zainstalowany i eksploatowany rekuperator pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 procent!

Ta ostatnia z wymienionych okoliczności z pewnością przyczyniła się do wzrostu zainteresowania rekuperatorami w ostatnich miesiącach. Od 1 stycznia 2021 r. w budownictwie obowiązuje bowiem nowa norma energetyczna – WT2021. Stawia ona bardzo surowe warunki w zakresie tzw. energii pierwotnej – współczynnik EP, a więc roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, nie może być wyższy niż 70 kWh na metr kwadratowy domu. Bez spełnienia tego warunku nie da się obecnie wybudować legalnie żadnego domu. Już więc na etapie projektowania bój idzie o maksymalne wykorzystanie energii cieplnej w domu.

By spełnić nowe standardy nie wystarczą nowoczesne materiały izolacyjne oraz bardzo ekologiczne (zasilane energią odnawialną) urządzenia grzewcze – trzeba jeszcze jak najlepiej wykorzystać produkowaną energię – w tym w formie swoistego „drugiego obiegu”, jakim w uproszczeniu jest rekuperacja.

To w domach nowobudowanych, ale przecież batalia o tanie ogrzewanie toczy się także w domach już istniejących, zwłaszcza w sytuacji drożejących wciąż nośników energii.

Energia cieplna to nie wszystko

Rekuperacja jest to więc prosty sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Ale nie tylko. Nie należy przecież bagatelizować kwestii czystego powietrza, które rekuperacja zapewnia. Przecież 60-70 proc. życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, często bez ruchu, a powietrze na zewnątrz jest coraz bardziej zanieczyszczone.

Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zrozumieć, jak ważna dla naszego zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy w domach. Na to wpływa wiele czynników – od stanu powietrza zewnętrznego, po substancje emitowane z materiałów służących do wykonania mebli i urządzeń domowych, naszych ubrań, po zapachy kuchenne. Rekuperacja pozwala pozbyć się zużytego powietrza, wymienić je na czyste a tym samym zapewnić komfortowe warunki w zamkniętych pomieszczeniach. Poprawnie zainstalowana rekuperacja eliminuje nieprzyjemne zapachy, zwiększony poziom dwutlenku węgla, pleśń, kurze, pyłki itp.

Szybki zwrot i oszczędności

Oczywiście, każde dodatkowe urządzenie w domu to dodatkowy wydatek. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przy rekuperacji nie jest potrzebny komin czy specjalne nawiewniki w oknach. To eliminuje część kosztów przy budowie nowego domu. Przy termomodernizacji istniejącego zaś – ogranicza wydatki na poprawę systemu energetycznego oraz wentylację, w porównaniu np. do standardowych wentylatorów czy nagrzewnic.

W jednym i drugim przypadku w dłuższej perspektywie wydatki związane z zastosowaniem rekuperacji zwrócą się (zamortyzują) szybko, a dalej już przyniosą oszczędności w wydatkach na eksploatację domu. O korzyściach w formie poprawy komfortu życia już nie wspominając.

Przystąp do działania

By dobrze zainwestować w rekuperację, trzeba z bogatej oferty rynkowej wybrać urządzenie, które najlepiej odpowiadać będzie naszym potrzebom. Nie jest to łatwe i bez skorzystania z pomocy fachowców się nie obejdzie. Dlatego najlepiej sięgnąć po urządzenia firmy, która zapewnia najlepsze wsparcie techniczne, w tym bezpłatną wycenę oraz zaplanowanie systemu dystrybucji powietrza w domu klienta. Taką firmą jest DEFRO, znany producent zarówno kotłów i pieców oraz systemów grzewczych, ale także rekuperatorów.

Dzięki sieci fachowców zatrudnionych lub współpracujących z firmą, z jej oferty można skorzystać bez problemów w dowolnym miejscu w Polsce. Najważniejsze jest jednak to, że w ofercie DEFRO są jednostki wentylacyjne, które pozwolą rozwiązać problem rekuperacji w każdym domu. Oferta jest zresztą ciągle wzbogacana i unowocześniania. Za przykład niech posłuży nowe rozwiązanie – Defro Air – System Flow Balancing. System ten ma kluczowe znaczenie dla redukcji kosztów ogrzewania – proces przepływu powietrza jest automatycznie stabilizowany i zrównoważany, bez specjalnego udziału domowników. Co ważne – system Flow Balancing jest wbudowany bez żadnych dodatkowych opłat.

Dla formalności oczywiście dodajmy, że rządzenia DEFRO są produkowane z najwyższej jakości komponentów, są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagane normy. Produkty są ciche w użytkowaniu oraz estetycznie wykonane.

Ważne jest także to, że DEFRO poza wszystkim daje klientom możliwość przedłużenia gwarancji na centrale wentylacyjne nawet do pięciu lat.

Materiał oryginalny: Rekuperacja, czyli tańsze ogrzewanie i czyste powietrze w domu - Polska Times

Dodaj ogłoszenie