Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach?" Wystawa w muzeum w Kątach Rybackich

OPRAC.:
Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
fot. Grzegorz Klatka, zdjęcie z wystawy w Muzeum Zalewu Wiślanego
Od wtorku 29 czerwca w Muzeum Zalewu Wiślanego możemy oglądać czasową wystawę stworzoną z fotografii Grzegorza Klatki. Zdjęcia fotografa i reportera ukazują życie rybaków nad Zalewem Wiślanym.

Przedstawiony na wystawie materiał powstał na przełomie 2020 i 2021 roku. Jest on zapisem życia codziennego mieszkańców portowych miejscowości nad zatoką. - Każdy bohater utrwalony na fotografiach ma swoją odrębną historię, zapisaną dzięki wnikliwości i, nierzadko, nieustępliwości fotografa. Oglądając kadry Grzegorza Klatki poznajemy ludzi, których życie wymaga z jednej strony uporu i niezłomności, z drugiej zaś umiejętności przystosowania się do zmienności nie tylko wiatru i fal, ale także kolei losu - czytamy w opisie wystawy.

- Dowiadujemy się między innymi o Heńku Górniku, który, by postawić dom bez kredytu, "za flądrę", od późnej wiosny do jesieni sypiał po 3-4 godziny na dobę, by wykorzystać najlepszy czas połowu "ryby chlebowej". Poznajemy również Romana Kołkowskiego, łowiącego od 1969 roku, któremu w ostatnich latach w rybołówstwie towarzyszy wyłącznie pies Roki, zwany Kapitanem. Pan Roman niechętnie przygląda się zmianom, które zachodzą w krajobrazie Zalewu Wiślanego pod wpływem unijnych dopłat i inwestycji deweloperskich. Sam konsekwentnie odmawia korzystania z samochodu – do sklepu dostaje się małą motorówką "Foczką". Jest również Jonatan Dymel, wnuk najstarszego rybaka w Piaskach. Jako jeden z nielicznych zapaleńców wciąż trudni się zimowym łowieniem ryb pod lodem. Z kolei Mieszko Gotkowski, zanim został rybakiem, reprezentował Polskę w motocrossie, w 2015 roku zdobywając tytuł mistrza kraju w enduro. Tradycja rybołówstwa w rodzinie Mieszka zaczęła się od pradziadka, który w czasie II wojny światowej ratował ludzi z rąk gestapo, dając łapówki w postaci wędzonych węgorzy. Zginął zastrzelony na łodzi, podczas połowów. Natomiast dziadek Mieszka podczas okupacji przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą; ich znajomość przetrwała kolejne dekady, a w rodzinnym archiwum po dziś dzień znajdują się listy z papieską pieczęcią

- napisano o projekcie Grzegorza Klatki na stronie Muzeum Zalewu Wiślanego.

Nie są to wszyscy bohaterowie wystawy. Ich zdjęcia oraz historie to część wielowątkowej opowieści złożonej z 47 fotografii, którym towarzyszy materiał filmowy oraz zarys historii rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Wystawę "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" można oglądać w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich od 29 czerwca do 30 września. Zwiedzanie jest możliwe w ramach biletu wstępu do muzeum (bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł).

Grzegorz Klatka jest absolwentem Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie w Czechach. Stworzył fotoreportaże publikowanych między innymi w tygodnikach Polityka, Gość Niedzielny, Newsweek, Viva, Sontag Zeitung (Szwajcaria), Reflex (Czechy), Courier Internationale (Francja), Elsevier (Holandia), w miesięcznikach Zwierciadło i Forbes oraz w kwartalniku Fotografia. Brał udział w kilkunastu indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych wystawach i pokazach fotografii na świecie, w tym w zbiorowej wystawie Personal Structures, towarzyszącej 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest laureatem I, II i III nagrody w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (1998, 1999), II nagrody w Humanity Photo Awards (Pekin, Chiny 2007), a także zdobywcą Grand Prix w Płockim Biennale Plakatu (2007). W 2009 roku był jednym z jurorów Festiwalu Sztuki Reportażu Telewizyjnego "Camera Obscura" w Bydgoszczy. Na co dzień jest nauczycielem w Szkole Fotografii Fotoedukacja w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto