Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd przygotował projekt ustawy o OSP. Jakie zmiany mogą czekać strażaków ochotników?

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Archiwum; fot. Kamil Kucharski
Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej przewiduje znaczące zmiany w funkcjonowaniu jednostek OSP. Prezes Związku OSP RP nazwał plan ustawy "uciekającym"; są również głosy, że projekt ma swoje mocne i słabe strony.

Uroczyste przedstawienie opracowanego przez MSWiA projektu ustawy miało miejsce przed weekendem majowym. Szef resortu, Mariusz Kamiński, zaznaczał, że termin prezentacji był nieprzypadkowy - 4 maja obchodziliśmy Dzień św. Floriana, patrona strażaków.

- OSP to ruch zorganizowany wokół bardzo realnego problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkańcom. Przetrwał czasy komunizmu i jest niezwykle głęboko zakorzeniony w lokalnych społecznościach. W żadnym kraju na świecie nie ma analogicznego, oddolnego ruchu wspieranego przez państwo. OSP to ewenement światowy, z którego jesteśmy dumni – mówił o unikatowości tej formacji minister Kamiński.

Projekt ustawy zakłada między innymi wyodrębnienie nowych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych OSP (JRG OSP), które będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. Przygotowaniem ich zdolności operacyjnej - szkoleniami, sprzętem, remontem remiz - miałby zająć się rząd. Do zadań strony samorządowej należałoby z kolei zapewnienie gotowości operacyjnej JRG OSP, czyli mówiąc wprost utrzymanie jednostek. Zdaniem rządu ustawa miałaby poprawić współdziałanie administracji rządowej i samorządowej.

Oprócz wyodrębnienia jednostek JRG ustawa przewiduje wprowadzenie dodatku emerytalnego dla ratowników OSP z 25-letnim stażem z tytułu czynnego członkostwa w OSP. W projekcie aktu prawnego zajęto się też uregulowaniem kwestii odszkodowań.

- Uregulowano kwestie odszkodowań dla ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci ratownika OSP w działaniu ratowniczym, medycznych działaniach ratowniczych albo zabezpieczeniu obszaru chronionego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie ratownik OSP, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy, za który nie zachował prawa do wynagrodzenia albo nie otrzymał zasiłku chorobowego, albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów, będzie mógł wnioskować o rekompensatę pieniężną. Ponadto ustawa reguluje kwestie rekompensat za poniesione straty z tytułu nieobecności w pracy ratownika OSP wykonującego zadania na rzecz ochrony ludności

- przekazano w rządowym komunikacie.

W projekcie zapisano również potrzebę zapewnienia ratownikom OSP ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych oraz wprowadzenie specjalnej legitymacji dla strażaków ochotników, podobnej do tej funkcjonującej w Państwowej Straży Pożarnej. Dokument byłby elementem tożsamości ratowniczej druhów, z uwagi na wykonywanie zadań, chociażby ochrony ludności. Legitymacja będzie też dawała możliwość korzystania ze zniżek w życiu codziennym, np. w komunikacji miejskiej.

"Uciekający" projekt

Projekt MSWiA został przekazany do dalszych prac i konsultacji społecznych. Szczegółowej ocenie projekt poddał również Związek OSP RP. Prezes związku, Waldemar Pawlak, określił ustawę jako "uciekającą"; jego zdaniem nie wiadomo, co w niej jest "na serio". Pojawiły się również opinie, że przyjęcie projektu będzie oznaczało koniec niektórych jednostek OSP.

- OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach, tak jak działają np. stowarzyszenia kulturalne, edukacyjne, numizmatyczne. Utracą możliwość finansowania OSP przewidzianego obecnie w ustawie o ochronie przeciwpożarowej – czytamy w opinii ZOSPRP. - Sama wola utworzenia JRG OSP nie wystarczy, ponieważ by to uczynić, trzeba będzie spełnić m.in. minimalne wyposażenie JRG OSP w pojazdy gaśnicze i specjalne oraz sprzęt i środki techniczne, minimalne standardy zdolności operacyjnej, minimalne standardy gotowości operacyjnej, które określić ma minister właściwy do spraw wewnętrznych w rozporządzeniu. Która OSP nie spełni tych wymogów utraci status jednostki ochrony przeciwpożarowej

.

We wtorek 25 maja zarząd ZOSPRP zajął oficjalne stanowisko ws. projektu uchwały. Pozytywnie oceniono w nim zapowiedź zmian ws. dodatku emerytalnego, z negatywną opinią spotkał się projekt zmian w organizacji struktur OSP. Do stanowiska zarządu załączono wyniki przeprowadzonej wśród strażaków ochotników ankiety dotyczącej projektu uchwały o OSP.

Pełne stanowisko oraz wyniki ankiety są dostępne w tym miejscu:Stanowisko ZOSPRP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto