Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Lubieszewie. Odpust i rodzinny piknik parafialny.

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Parafia św. Elżbiety w Lubieszewie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej.O istnieniu Lubieszewa i parafii wspominano już w 1255 roku, ale przyjmuje się, że wieś była lokowana przez wielkiego komtura krzyżackiego Wernera von Orselna. Zachował się dokument ponownej lokacji z 1341 roku komtura Ludolfa Königa. Parafia od początku swojego istnienia posiadała swoich duszpasterzy i należała do najbardziej eksponowanych. Od XIV wieku do parafii przynależała wieś Orłowo, lokowana w 1349 roku. Wtedy najprawdopodobniej powstał mały kościółek pw. św. Barbary. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Erygowana w XIV wieku.

Kult Matki Bożej Szkaplerznej.
Od początku XVIII wieku istnieje w Lubieszewie kult Matki Bożej Szkaplerznej. Jest on związany z przepięknym barokowym feretronem Matki Boskiej Niepokalanej (Matka Boża Lubieszewska). Od tamtego czasu Lubieszewo jest niepisanym Sanktuarium, a na coroczny, największy na Żuławach odpust w lipcu przychodzą od wielu lat piesze pielgrzymki z pobliskich miejscowości. W tym roku odpust odbył się w sobotę 13 lipca . Po mszy świętej parafianie i pielgrzymi spotkali się na Pikniku Rodzinnym na terenach zielonych za kościołem.
Motocykliści na odpuście.
Od kilku lat udział w odpuście borą motocykliści zrzeszeni w Żuławskim Klubie Motocyklowym w Nowym Stawie.
- Po raz pierwszy do udziału w tej uroczystości zaprosiła nas pani Danuta Hojarska. Te lipcowe spotkania w Lubieszewie stały się już tradycja naszego klubu. Bywały lata, że zjeżdżaliśmy w 40 maszyn. Zawsze nas tu serdecznie przyjmują, a my wszyscy jesteśmy trochę bezpieczniejsi z boską opieką - mówią członkowie Klubu Motocyklowego.

Zabytkowy kościół z XIV wieku.
Kościół w Lubieszewie powstał XIV wieku (1313 r). Wybudowany w stylu gotyckim z cegły. Wieża kościoła murowana dołem, górą drewniana i kryta gontem została dobudowana w 1573 roku. Kościół był wiele razy remontowany po pożarach. Tak samo remontowana była wieża w XIX wieku.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe przykryte kolebkowym stropem z polichromowanych desek (alegoria nieba ze sceną Ukoronowania Matki Bożej). Wystrój kościoła jest w stylu barokowym i prawie w całości pochodzi z XVII - XVII wieku. Pomimo tego zachowały się zabytki gotyckie w kościele.

Rzeźba z 1375 roku.
Najpiękniejszym i najstarszym zabytkiem gotyckim w kościele jest rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem, tzw. Madonna na lwie, pochodząca z roku 1375. Dzwon na wieży kościoła, kropielnica i chrzcielnica pochodzą z przełomu XIV - XV wieku. Tak samo późnogotycki krucyfiks na tzw. belce tęczowej.

Patronka kościoła św. Elżbieta Węgierska
Barokowy i dość jednorodny wystrój wnętrza kościoła czyni z niego jeden z najpiękniejszych na Żuławach.
Ołtarz główny z malowidłem patronki kościoła św. Elżbietą Węgierską pochodzi z 1707 roku.
Do bardzo ciekawych i pięknych zabytków należy zaliczyć odrestaurowaną barokową ambonę z przepięknym baldachimem i malowidłem przemienienia Pańskiego. Także ławki dla wiernych w kościele (1710 r.) są ciekawe, gdyż w tzw. przedpiersiach posiadają malowidła ze scenami biblijnymi.

Interesujące są dwa drewniane konfesjonały (1701, 1709) z malowidłami św. Jana Nepomucena i bł. Jana Sarkandra. Barokowy chór muzyczny pochodzi z 1716 roku, z prospektem organowym z połowy XVII wieku
16 lipca 2018 r. biskup elbląski Jacek Jezierski ustanowił Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.
Do parafii należą miejscowości: Brzózki, Lubieszewo, Lubieszewo Pierwsze, Orłowo, Orłowo Pierwsze, Orłowo Drugie, Lubiszynek Drugi, Orłówko, Stawiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto