Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżką rowerową do Żelichowa. Co warto zobaczyć?

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Na Żuławach jeździ się przyjemnie i prosto. Z Nowego Dworu Gdańskiego można udać się do Żelichowa lub do Tui. Główna trasa rowerowa to szlak R – 10, który wejdzie docelowo w sieć EuroVelo.

Fani jednośladów znajdą na ulicy Portowej w Nowym Dworze Gdańskim Miejsce dla Obsługi Rowerów oraz tablice informacyjne o sieci EuroVelo.

Kierując się w stronę Żelichowa, parę metrów od ścieżki, warto zatrzymać się na starym cmentarzu mennonickim. Oprócz cmentarza był tu również dom modlitwy.

Dom modlitwy i cmentarz nad rzeką

Gmina mennonicka w Żelichowie/ Cyganku dawnej wsi Tiegenhagen była jedną z największych na Żuławach. Początki osadnictwa przedstawicieli tego wyznania we wsi sięgają lat 70 - tych XVI stulecia.
W 1820 roku na 549 mieszkańców aż 256 było mennonitami. Mennonici z Tiegenhagen jako pierwsi w Europie zaczęli stosować dobrowolne ubezpieczenie przeciwpożarowe (1623 r.). Początkowo nie posiadali własnej świątyni, podobnie jak cmentarza. Pochówki odbywały się na specjalnie wydzielonych parcelach cmentarza katolickiego parafii w Cyganku. Cześć nagrobków mennonickich z tego okresu znajduje się obecnie na Lapidarium Cmentarza 11 Wsi. W 1768 r. mennonici z Cyganka otrzymali zgodę na budowę własnej drewnianej świątyni. Budowla stanęła nad Tugą w kierunku na Nowy Dwór Gdański. Obok domu modlitwy usytuowano cmentarz. W 1892 r. w miejscu świątyni stanął neogotycki dom modlitwy, który podobnie jak cmentarz po drugiej wojnie ulegał powolnej dewastacji.
Klub Nowodworski w latach 90 - tych za zgodą władz lokalnych i Pomorskiego Konserwatora Zabytków cześć nagrobków przeniósł do Muzeum Żuławskiego, a później na Cmentarz 11 wsi, aby uchronić je przed dewastacją.
Kolejnym miejscem, przy którym warto się zatrzymać i obejrzeć jest kościół św. Mikołaja w Cyganku.

Kościół greckokatolicki z oryginalnym wyposażeniem

Kościół usytuowano na terenach depresyjnych, w zakolu rzeki Tugi, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 502 prowadzącej z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny, ok. 3 km w kierunku północnym od Nowego Dworu Gdańskiego.
Kościół zorientowany na osi wschód-zachód. Obecna bryła budynku powstała w wyniku naprawiania szkód po katastrofie budowlanej z roku 1622 i działaniach wojennych z 1945 roku, stąd różnice w zastosowanych technikach. Ołtarz główny postawiony został w 1730 roku a pozłocony w roku 1737, za co zapłacono 250 guldenów.
Obraz główny przedstawia Marię jako królową wianka różanego, a wyżej obraz „Ecce Homo”.
Północny ołtarz boczny poświęcony jest Świętemu Mikołajowi.. Ambonę zbudowano w latach 1747-1748. Na balustradzie umieszczono nawrócenie Pawła oraz Chrystusa jako sędziego świata, na ścianie malowidło „Dwunastoletni Jezus w świątyni”, na zwieńczeniu ambony, na brzegu wyrzeźbione są małe figurki żołnierzy po prawej rzymscy legioniści, a po lewej polsko-saksońska piechota z czasów około 1750 roku.
Od roku 1952 kościół użytkowany był przez dwie parafie: grecko- i rzymskokatolicką, w roku 2002 przeszedł na własność parafii greckokatolickiej. W kościele zachowało się unikatowe w skali Wielkich Żuław, oryginalne wyposażenie, pochodzące w większości z XVII-XVIII wieku.

Stary dom z tradycyjną kuchnią żuławską

Dalej nie ma co rozpędzać się rowerem. Tuż za miedzą – miejsce pełne zapachów i aromatów. Można tu delektować się smakowitą herbatą lub spróbować tradycyjnych dań kuchni żuławskiej. W każdym razie rowerzysta powinien się tu zatrzymać.
Gospoda Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach otwarta jest dla gości pragnących poznać Deltę Wisły, dobrze zjeść i odpocząć w atmosferze XVIII w. zabytku.
W Małym Holendrze nawiązuje się do tradycji przedwojennej gospody o tej samej nazwie zlokalizowanej dawniej w tej wsi. Poprzez kuchnię regionalną opowiadana jest tu historii Żuław, a menu jest inspirowane lokalnymi produktami. To miejsce, gdzie Żuławy odkrywa się od kulinarnej strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto