Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczna akcja nowodworskich strażaków "NIE dla czadu"

ABE
Fot. Sławomir Bednarczyk
Społeczną kampanię poświęconą niezwykle groźnym zatruciom tlenkiem węgla prowadzą strażacy nowodworskiej Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. Do akcji włączyła się też nowodworska redakcja Dziennika Bałtyckiego. Do naszych gazet dołączyliśmy na terenie powiatu ponad 100 ulotek o kampanii "Nie dla czadu".

- Tlenek węgla, popularnie zwany czadem, to śmiertelne zagrożenie dla życia domowników - twierdzi st. kpt. Tomasz Komoszyński z nowodworskiej KP PSP.

Prawie 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych - to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od listopada 2011 do marca 2012 r. na terenie całego Pomorza.

Przypomnijmy, tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (powoduje to problemy z jego wykryciem). Powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces jest za mało powietrza (tlenu). Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii. W ramach kampanii odbywać się będą spotkania z mieszkańcami, kolportowana będzie także specjalnie wydana ulotka. Obok najważniejsze zalecenia dotyczące profilaktyki w walce z zagrożeniem tlenkiem węgla.

Zalecenia strażaków

• Pamiętaj aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i kominowej oraz ich czyszczenia.
• uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia
• nie zasłaniać kratek wentylacyjnych
• stosować urządzenia posiadające wymagane atesty
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza• często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania
• rozmieścić czujki tlenku węgla (najlepiej w całym domu, a szczególnie w sypialniach
• nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Społeczna akcja nowodworskich strażaków "NIE dla czadu" - Nowy Dwór Gdański Nasze Miasto

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto