Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania kulinarne zbliżają narody. Nowodworskie Pączkowanie z faworkami i ukraińskimi wiergunami

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Nowodworskie Pączkobranie w Żuławskim Parku Historycznym zgromadziło mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i przebywających w tej gminie Ukraińców. Było gwarno, wesoło i smacznie.
Nowodworskie Pączkobranie w Żuławskim Parku Historycznym zgromadziło mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i przebywających w tej gminie Ukraińców. Było gwarno, wesoło i smacznie. foto.J.Bilicka
W niedzielę (12.02.2023) po raz kolejny na wspólne spotkanie kulinarne polsko - ukraińskie zaprosił mieszkańców miasta i przybywających na terenie powiatu nowodworskiego osoby z Ukrainy Żuławski Park Historyczny.

Całe spotkanie związane było z przygotowaniem tradycyjnych karnawałowych przysmaków, które podaje się w Tłusty Czwartek.

Gospodynie z Polski przygotowały faworki, paczki, oponki. Kobiety z Ukrainy na święto Maselnicy, która trwa cały ostatni tydzień karnawału, podają naleśniki z różnorodnym nadzieniem - słodkim i wytrawnym.

Uczestnicy spotkania mogli spróbować również ukraińskich wiergunów, czyli drożdżowych faworków oraz bielaszy.
Bielasze - to rodzaj pączków z wytrawnym farszem. Dodatkowo do degustacji były jeszcze maślane ciasteczka.

Niedzielne, popołudniowe spotkanie zgromadziło wiele osób. Przybyły całe rodziny, bo pieczenie ciasteczek i faworków z babcią jest świetnym pomysłem na spędzanie razem czasu.

Atmosfera spotkania była bardzo familijna — dużo rozmów, dzielenie się przepisami, rozmowy o rodzinach i o tradycjach karnawałowych w obu krajach. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją wykonanych potraw.

O pomyśle na wspólną integrację z osobami z Ukrainy przebywającymi na terenie gminy Nowy Dwór Gdański zapytaliśmy Marzenę Bernacką - Basek:

Od marca prowadzimy dla naszych sąsiadów z Ukrainy kurs języka polskiego. Nasze spotkania nie są tylko językowe, te kursy pozwoliły również dziewczynom z Ukrainy poznać się, ponieważ były one rozproszone w społeczności nowodworskiej. Natomiast po tym kursie one wciąż pozostają w grupie, rozmawiają, nawiązały relacje.
Dlatego wciąż podejmujemy działania, w których mogą się integrować kulturowo.

Widzimy też taką potrzebę, może w formie, konkretnego projektu, żeby zintegrować Ukraińców i Polaków, ponieważ prościej żyje się w społeczeństwie, jeśli się go rozumie.
Z drugiej strony oni też przyjeżdżają ze swoimi zwyczajami, których u nas nie kultywują, ponieważ sądzą, że polskie społeczeństwo nie będzie ich rozumieć.

od 7 lat
Wideo

Ekspresowe ogórki małosolne z woreczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto