Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania w Żuławskim Parku Historycznym. Jednym z tematów przemoc i honor w życiu na wsi Mierzei Wiślanej

OPRAC.:
Patryk Philipp
Patryk Philipp
W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna odsłona Żuławskiej Kafejki Historycznej. W Żuławskim Parku Historycznym odbędą się dwa spotkania online - 24 i 27 maja. Tym razem goście omawiać będą epidemie na przestrzeni wieków oraz “Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej”.

W ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej 24 maja o godz. 18:00 gościem Łukasza Kępskiego będzie dr Piotr Paluchowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Temat “Epidemie na przestrzeni wieków” wydaje się najbardziej aktualny ze wszystkich dotychczas omawianych.

Wśród poruszanych zagadnień nie zabraknie wątków związanych z historią czarnej śmierci, cholery czy hiszpanki, a więc epidemii, które długo przed COVID siały postrach wśród mieszkańców niemal całego świata. Prowadzący spotkania Łukasz Kępski zapewnia, że porozmawiamy również o tym, jak radzono sobie z epidemiami od strony medycznej i zabobonów. Prowadzący zapewniają, że nie zabraknie odwołań do wątków żuławskich.

Kolejny gość Żuławskiej Kafejki Historycznej dr Piotr Paluchowski jest doktorem nauk humanistycznych o specjalności historia nowożytna. Zatrudniony jako adiunkt w Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zainteresowania badawcze koncentruje na zagadnieniach: medycyna pomorska okresu nowożytnego (do końca XVIII w.), dzieje oświecenia.

Trzy dni później 27 maja (czwartek) o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie promocyjne z dr Jaśminą Korczak-Siedlecką z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Celem nasza rozmowy będzie najnowsza książka młodej historyczki Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku.

- Według opinii czytelników jest to jedna z najlepszych pozycji, jakie dotychczas ukazały się na rynku omawiających historię Żuław i Mierzei. Łączy w sobie niesamowitą umiejętność analizy źródeł, ciekawy temat i interdyscyplinarność. Autorka doskonale łączy klasyczne metody badania historycznego z antropologicznym spojrzeniem. Jeśli chcecie się, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Stegny, Tujska, Drewnicy i innych miejscowości, to nie może zabraknąć was na tym spotkaniu

- zapowiada Łukasz Kępski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto