Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stegna. Ruszył Gminny Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów”

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
foto.Gmina Stegna
Na ostatniej sesji została przyjęta uchwała Gminny Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, który adresowany jest do mieszkanek i mieszkańców w wieku 65 i więcej lat, którzy potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Program osłonowy powstał na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Jego przygotowanie wynika z ogłoszonego w styczniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 – moduł I. Program osłonowy zakłada wsparcie poprzez „opaskę bezpieczeństwa” 30 osób, w szczególności samotnych seniorek i seniorów, często schorowanych i z niepełnosprawnością, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Pomocą objęte będą też mieszkanki i mieszkańcy 65+ którzy, choć mają rodzinę, to nie jest ona w stanie zapewnić im wystarczającej opieki i uwagi. Koordynatorem programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej W Stegnie. Program finansowany będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Na terenie Gminy Stegna funkcjonuje system Teleopieki. Koszty związane z funkcjonowaniem systemu Teleopieki ponosi w całości gmina Stegna.

Mieszkańcy w systemie Teleopieki do dyspozycji mają aż pięć urządzeń:

- telefon stacjonarny z brelokiem SOS,
- aparat GSM SOS, GPS z opaską na rękę ratującą życie i kartą SIM z abonamentem telefonicznym,
- brelok kTrack telemetryczny z przyciskiem SOS, detektorem upadku i lokalizacją GPS,
- brelok EV04 telemetryczny z przyciskiem SOS, detektorem upadku i lokalizacją GPS,
- opaska telemetryczna - urządzenie w formie bransoletki na rękę z przyciskiem SOS, detektorem upadku, czujnikiem tętna, krokomierzem, lokalizacją GPS, geostrefą.
Teleopieka domowa jako system zdalnego wsparcia seniorów, umożliwia zabezpieczenie osób starszych o istotnie ograniczonej mobilności, w miejscu zamieszkania.
Teleopieka mobilna umożliwia sprawowanie całodobowej zdalnej opieki nad podopiecznym i jest przeznaczona dla osób starszych z demencją, z chorobą Alzheimera, do osób przewlekle chorych lub osób wymagających nadzoru w okresie rekonwalescencji. Teleopieka oferuje 5 podstawowych funkcjonalności, które pozwalają na zdalne sprawowanie opieki oraz umożliwiają szybką reakcję i wezwanie pomocy w nagłych przypadkach.
Najważniejsze cechy skutecznego wsparcia teleopiekuńczego w domu tak zdefiniowanej grupy docelowej seniorów w oparciu o urządzenia zapewnia:
- przycisk SOS w widocznym miejscu,
- zestaw głośnomówiący, zapewniający transmisję głosu w obie strony, a więc wyposażony w głośnik i mikrofon,
- detektor upadku, zapewniająca informację i przekazanie sygnału o upadku podopiecznego do Centrum Operacyjno-Alarmowego,
- geolokalizacja GPS / Geostrefa (bezpieczna strefa lokalizacji seniora).

Obsługą Teleopieki i „Korpusu Wsparcia Seniorów” na rok 2022 zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stegnie, ul. Wojska Polskiego 12, w którym osobiście lub telefonicznie pod nr 55 247 82 86, można uzyskać wszelkie informacje i zgłosić chęć uzyskanie pomocy w formie opaski bezpieczeństwa lub urządzenia z systemu Teleopieki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto