Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna zachowuje czujność na Pomorzu. Nielegalni imigranci zatrzymywani przy niemieckiej granicy

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Od początku października 2021 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego funkcjonariusze wykryli obecność 68 obcokrajowców bez dokumentów uprawniających ich do legalnego przebywania w Polsce. Wśród nich było 48 obywateli Iraku. Wiele wskazuje, że są to osoby, które przedarły się nielegalnie przez odcinek granicy polsko-białoruskiej.
Od początku października 2021 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego funkcjonariusze wykryli obecność 68 obcokrajowców bez dokumentów uprawniających ich do legalnego przebywania w Polsce. Wśród nich było 48 obywateli Iraku. Wiele wskazuje, że są to osoby, które przedarły się nielegalnie przez odcinek granicy polsko-białoruskiej. A.Kubiak
Nie ma na Pomorzu zwiększonej presji migracyjnej. Jednak przez całą dobę nasi funkcjonariusze patrolują przygraniczny teren na Mierzei Wiślanej i Zalewie Wiślanym – mówi kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. To część wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

Straż Graniczna zachowuje czujność na Pomorzu

Jak informuje kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej od początku października 2021 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego funkcjonariusze MOSG wykryli obecność 68 obcokrajowców bez dokumentów uprawniających ich do legalnego przebywania w Polsce (wśród nich było 48 obywateli Iraku). Wiele wskazuje, że są to osoby, które przedarły się nielegalnie przez odcinek granicy polsko-białoruskiej.

– Przedmiotem ustaleń jest, w jaki sposób osoby te trafiły na teren Polski. Należy pamiętać, że odcinek granicy z Niemcami jest granicą wewnętrzną strefy Schengen, stąd nie ma tu przejść granicznych ani kontroli granicznych – tłumaczy kmdr Juźwiak. – Czynności wykonywane przez naszych funkcjonariuszy polegają głównie na legitymowaniu osób i sprawdzaniu wytypowanych pojazdów.

Informacje od służb granicznych, a także przedstawicieli organizacji humanitarnych wskazują, że znaczna część imigrantów, próbujących przejść przez „zieloną granicę” do Polski z terytorium Białorusi, nie chce zostać w naszym kraju, nie proszą w Polsce o rozpoczęcie procedur azylowych. Ich celem są m.in. Niemcy.

Zaznaczmy, od początku roku niemieccy funkcjonariusze graniczni zarejestrowali ponad 6 tys. nielegalnych wjazdów do Niemiec tzw. szlakiem białoruskim. Nasi zachodni sąsiedzi intensyfikują ochronę granicy polsko-niemieckiej. Niemcy nie wykluczają nawet przywrócenia kontroli swojej wschodniej granicy.

– Stale monitorujemy sytuację na granicy polsko-niemieckiej na terenie województwa zachodniopomorskiego – tłumaczy kmdr Juźwiak. – Mamy tam zwiększoną liczbę funkcjonariuszy i patroli, które prowadzą wyrywkowe kontrole osób i środków transportu, ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

– W ostatnich miesiącach funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Straży Granicznej w Pomellen, która znajduje się w naszych strukturach, wielokrotnie uczestniczyli w prowadzonych przez policję niemiecką czynnościach związanych z zatrzymaniami nielegalnych migrantów na terytorium Niemiec. Cudzoziemcy bez prawa pobytu w Polsce zatrzymywani są przez zachodniopomorskich strażników granicznych także na terenie naszego kraju.

Jak wygląda procedura w przypadku zatrzymania nielegalnych imigrantów przez funkcjonariuszy MOSG?

– W zależności od konkretnej sytuacji, w razie ujawnienia cudzoziemca bez dokumentów uprawniających go do pobytu w Polsce, prowadzone są wobec niego czynności zmierzające do wydania mu decyzji administracyjnej zobowiązującej do powrotu. Taka osoba, postanowieniem sądu, może również trafić do ośrodka dla cudzoziemców – tłumaczy rzecznik MOSG.

Zaznaczmy, MOSG obejmuje swoim zasięgiem województwo zachodniopomorskie, pomorskie oraz fragment województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto obszary morskie, w tym wewnętrzne wody morskie oraz wyłączną strefę ekonomiczną.

– Jesteśmy obecni na lotniczych i morskich przejściach granicznych, prowadzimy kontrole legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, ochraniamy morską granicę państwa oraz lądowy odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej przebiegający przez Mierzeję Wiślaną – tłumaczy kmdr Andrzej Juźwiak.

Jednocześnie przyznaje, że w samym województwie pomorskim obecnie nie ma „zwiększonej presji migracyjnej”.

– Jednak cały czas uważnie obserwujemy rozwój sytuacji. Jesteśmy stale obecni w rejonie Zalewu Wiślanego i na Mierzei Wiślanej, gdzie przebiega odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen (to część granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej – red.). Przez całą dobę nasi funkcjonariusze patrolują tam teren z użyciem, między innymi, jednostek pływających i pojazdów – mówi rzecznik MOSG.

Kryzys uchodźczy na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. Aleksander Łukaszenka „nie będzie zatrzymywał migrantów w drodze do UE”

Zaznaczmy, od lata 2021 r. na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą trwa kryzys uchodźczy. Na teren Białorusi docierają mieszkańcy m.in. Iraku, Syrii, Afganistanu i wielu innych państw (na pokładzie linii lotniczych tego państwa), którzy następnie transportowani są na granicę i zachęcani do jej nielegalnego przekraczania, by dostać się na terytorium państw Unii Europejskiej. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zapowiedział niedawno, że, w odpowiedzi na sankcje państw unijnych, „nie będzie zatrzymywał migrantów w drodze do UE”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto