Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztutowo: Ostatnia sesja rady gminy. Przy ulicy Grzybowej powstanie cmentarz.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
We wtorek 22 grudnia radni gminy Sztutowo spotkali się po raz ostatni w tym roku, by móc rozstrzygnąć dwie kluczowe dla mieszkańców kwestie. Pierwszą z nich było uchwalenie budżetu, a co za tym idzie inwestycji na nadchodzący rok. Druga to ciągnąca się od wielu lat sprawa nowego cmentarza dla gminy.

Wraz z końcem roku przyszedł czas na uchwalenie przyszłorocznego budżetu, a w nim określenie zadań inwestycyjnych na 2021 rok. Wśród nich dominują te dotyczące infrastruktury drogowej, w szczególności przebudowy i modernizacje ulic. Przypomnijmy, że gminie Sztutowo udało się zamknąć rok z nadwyżką w budżecie.

-

Dzięki dobrej współpracy radnych i wójta w tej kadencji działamy śmiało, ale i ostrożnie, jesteśmy jedną z niewielu gmin, które w ogóle nie są zadłużone (po wyborach nową kadencję zaczynaliśmy z długiem), mamy nawet na koncie sporą nadwyżkę na trudne czasy, o nasze finanse możecie Państwo być spokojni.

- zaznacza przewodniczący rady gminy Marcin Owsiński.

Wśród zadań inwestycyjnych na 2021 rok znalazła się między innymi przebudowa ulicy Wąskiej i ulicy Marii Konopnickiej oraz kontynuowanie remontu drogi na Łaszce (inwestycja realizowana wspólnie ze starostwem). Nadwyżka budżetowa ma być w przyszłości wydatkowana również na prace związane z remontami dróg.

- W kolejnym roku planujemy mieć do dyspozycji ponad 19 milionów złotych. Z racji wciąż panującej epidemii oraz związanej z nią pewnej niepewności wydarzeń, budżet jest ostrożny i spokojny, choć planujemy sporo nowych inwestycji drogowych, remontów chodników i dróg, czy opracowania wielu nowych dokumentów projektowych na drogi czy infrastrukturę np. gminny dom kultury, promenadę-ścieżkę przyrodniczą czy skatepark

- wymienia przewodniczący rady Marcin Owsiński.

Nowy cmentarz w Sztutowie już za 3 lata?

Drugą kluczową sprawą omawianą na ostatniej sesji było swoiste zatwierdzenie lokalizacji dla nowego cmentarza komunalnego w Sztutowie. Po kilku miesiącach dyskusji i sporów mieszkańcy gminy Sztutowo doczekali się kamienia milowego. Radni podjęli uchwałę w sprawie umieszczenia cmentarza w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w gminie.

- Po wielu miesiącach starań udało nam się przekonać radnych i mieszkańców do nowej lokalizacji cmentarza, która znajduje się przy ulicy Grzybowej w Sztutowie

- mówi wójt Robert Zieliński.

- Wierzymy w to, że w ciągu jednego lub półtora roku uda nam się przeprowadzić procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Myślę również, że jeszcze w 2022 roku uda nam się nabyć ten teren od Lasów Państwowych i przystąpić do fazy projektowej. Projekt chcielibyśmy mieć pod koniec 2022 roku, by rok później móc już rozpocząć budowę.

Przypomnijmy, że wyborowi lokalizacji towarzyszyło wiele wątpliwości. Mieszkańcy negatywnie odnieśli się do propozycji lokalizacji cmentarza komunalnego w sąsiedztwie ulic Szkolnej i Turystycznej w Sztutowie. Z powodów formalnych odrzucono również budowę cmentarza w okolicach Muzeum Stutthof. Ostatecznie w opinii władz gminy za najodpowiedniejszą lokalizację uznano część lasu ciągnącego się wzdłuż ulicy Grzybowej. Jeden z mieszkańców wystosował wówczas petycję do gminy, która wskazywała na potencjalnie szkodliwy wpływ jaki budowa i sam obiekt wywrze na lokalny ekosystem. Tę jednak koniec końców odrzucono.

- Radni w pełni szanując pogląd składającego petycję przeanalizowali jej argumenty oraz dołączone głosy poparcia (około 190, w tym również mieszkańcy gmin ościennych) oraz w oparciu o swoją wiedzę i pisma z odpowiednich instytucji oddalili ją jako bezzasadną. Dodatkowym wsparciem w tej procedurze były złożone w radzie podpisy poparcia około 1000 mieszkańców gminy z 8 sołectw popierających planowaną lokalizację

- informuje gmina.

Wójt gminy przyznaje, że choć część argumentów zawartych w petycji jest słuszna, to nie są one wystarczającym powodem, by móc zablokować tę inwestycję na kolejne lata.

- Równolegle z otrzymaniem petycji przystąpiliśmy do weryfikowania argumentów w niej przedstawionych. Właściwie dzięki niej, gruntownej analizie i współpracy z parkami krajobrazowymi, które nam ten teren opiniowały, udało nam się wykluczyć wiele aspektów potencjalnie kolidujących z inwestycją. Między innymi ze względu na chronioną brzezinę bagienną zmieniliśmy całkowicie przebieg potencjalnej działki pod cmentarz

- wyjaśnia wójt Zieliński.

- Chciałbym nadmienić, że choć sam jestem przyrodnikiem, to zamieszczone w petycji uwagi zdają się być nad wyraz wobec bieżących potrzeb gminy. Ponadto w ramach inwestycji gmina wytnie maksymalnie 1 hektar lasu, a nie jak błędnie podano w petycji 2,5 hektara, i zapewni to nam miejsca pochówku na wiele kolejnych dekad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto