Sztutowo: Skarga na decyzję wojewody i rezygnacja wójta. To ostateczna decyzja?

Patryk Philipp
Patryk Philipp
pixabay
Wciąż nie cichną echa sprawy wygaszenia mandatu wójta gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego. Wójtowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, decyzję o tym pierwotnie powierzył w ręce rady gminy. W trakcie środowej sesji podjął jednak decyzję o ustąpieniu ze stanowiska.

Przypomnijmy, że decyzję tę w formie zarządzenia zastępczego wojewoda Dariusz Drelich wydał w oparciu o zawiadomienie dotyczące prowadzenia przez wójta działalności gospodarczej, co jest prawnie niedozwolone. Robert Zieliński pełnił pełnomocnictwo w imieniu swojej mamy w drobnej działalności turystycznej. Wójt do 4 lutego ma prawo odwołać się od tej decyzji, z ewentualnym podjęciem takich kroków postanowił jednak odczekać.

Argumenty podnoszone przez zwolenników takiego rozwiązania wskazują na to, że pełnomocnictwo było konieczne, by wójt mógł pomóc mamie w sprawach administracyjnych, a zainteresowany nie pobierał przy tym żadnych korzyści majątkowych. Przeciwnicy zaznaczają natomiast, że niezależnie od tych kwestii w ich opinii naruszono przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i to powinno być czynnikiem decydującym.

Odwołanie od decyzji wygaszenia mandatu

Większość rady gminy Sztutowo wprost wyrażała poparcie dla wójta poprzez m.in. zorganizowanie wiecu i zbieranie podpisów pod listą poparcia, na której ostatecznie podpisało się ponad 1000 mieszkańców. Z inicjatywy przewodniczącego rady Marcina Owsińskiego do punktów obrad sesji rady gminy z 27 stycznia dołączono zapis o głosowaniu nad wniesieniem skargi na zarządzenie wojewody do wojewódzkiego sądu administracyjnego. I to od tego głosowania wójt początkowo postanowił uzależnić swoją decyzję.

Jeszcze przed głosowaniem, w wyniku nerwowej dyskusji pomiędzy radnymi wójt podjął decyzję, że nie zamierza podejmować żadnych kroków w tym kierunku i zgodnie z zarządzeniem ustąpi ze stanowiska 4 lutego bieżącego roku. Kwestię zaskarżenia decyzji wojewody przegłosowano stosunkiem głosów 11:3.

- W najbliższym czasie przygotuję stosowne oświadczenie. Chciałbym jeszcze porozmawiać z osobami, które na przestrzeni ostatnich miesięcy tak gorąco mnie wspierały

- skomentował wójt Robert Zieliński.

Następne kroki rady gminy

Niezależnie od decyzji wójta rada gminy zgodnie z uchwałą prawdopodobnie zaskarży decyzję wojewody. Przewodniczący Marcin Owsiński podsumował minioną sesję jednoznacznie wyrażając nadzieję, że Robert Zieliński jednak podejmie kroki, by walczyć o pozostanie wójtem gminy Sztutowo.

- W jednym punkcie sesji rada upoważniła Przewodniczącego do złożenia odwołania od decyzji Wojewody w sprawie wygaszenia mandatu Wójta. To była dość nieoczekiwanie najbardziej nerwowa część spotkania, w której padło moim zdaniem, celowo lub nie, wiele czasem niepotrzebnych słów i opinii

- zaznacza przewodniczący.

- Dyskusja dyskusją, nerwy nerwami, jednak za uchwałą w sprawie skierowania sprawy do sądu głosowało aż 11 radnych, 3 było zaś przeciw. Potwierdza to stałą tendencję do przeważającego poparcia Wójta i tej procedury przez radę gminy i reprezentowanych przez nią mieszkańców. W taki sam sposób głosowaliśmy też za niewygaszaniem mandatu i innych elementach tej procedury

- mówi Marcin Owsiński.

- Sprawa, która tak bardzo zajmuje mieszkańców od wielu miesięcy tym samym wchodzi w etap sporu prawnego w sądzie administracyjnym. Jej koszt to około 300 pln. O dalszych krokach na pewno będziemy informowali. Deklaracja Wójta jak mniemam dotyczyła sytuacji sprzed samego głosowania i odnosiła się do sytuacji, gdyby Rada nie przyjęła uchwały.

Co dalej?

Nie jest to pierwszy raz, gdy gmina Sztutowo traci swojego wójta jeszcze w trakcie kadencji. W 2016 roku niespodziewanie odszedł ówczesny wójt ś.p. Stanisław Kochanowski. Premiera i szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyznaczyli wówczas komisarza, którego zadaniem było zorganizowanie przedterminowych wyborów. Jeżeli do sądu nie trafi odwołanie, gminę Sztutowo po raz kolejny czekają przyśpieszone wybory.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie