Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztutowo. Uroczystości rocznicowe w Muzeum Stutthof

red
W niedzielę 2 września w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbędą się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof.
W niedzielę 2 września w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbędą się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof. archiwum
W niedzielę 2 września w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbędą się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof.

Sztutowo. Na uroczystość zaprasza Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. Początek o godz. 12.00 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Scenariusz wydarzenia będzie wyglądał podobnie jak w ubiegłych latach. Uroczystość rozpocznie Hymn Państwowy. Następnie uczestników powita Patron Honorowy i wystąpi były więzień KL Stutthof. Dalej ze swoim przemówieniem wystąpi dyrektora Muzeum Stutthof i odbędzie się zapalenie zniczy i składanie kwiatów pod Pomnikiem. Uroczystość zakończy odegranie Pieśni Obozowej. Oprawę uroczystości zapewnią Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Co ważne, organizatorzy uroczystości rocznicowych proszą uczestników wydarzenia o przybycie 15 minut przed oficjalnym rozpoczęciem.

Tego samego dnia, o godz. 10.30, w budynku krematorium zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa ku czci członków Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” więzionych i poległych w KL Stutthof.

Następnie o godz. 10.45 odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar byłego obozu Stutthof, pod przewodnictwem J.E. ks. Biskupa dr Jacka Jezierskiego, biskupa diecezjalnego elbląskiego.

Dodatkowo, wydarzeniem towarzyszącym uroczystości będzie otwarcie wystawy „Zawsze wierni. Gdańska niepodległość. Polacy z Wolnego Miasta”. Początek o godz. 13.00.

Wystawa prezentuje historię dwudziestu lat istnienia Wolnego Miasta Gdańska w kontekście jego mieszkańców – Polaków. Opowieść rozpoczyna historia walki Polaków o niepodległość i przynależność Gdańska do Polski przed rokiem 1918. Nadzieje na polskość Gdańska nie osłabły nawet po ogłoszeniu traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową, na mocy którego Gdańsk i przyległe do niego ziemie stały się Wolnym Miastem Gdańskiem. To miasto-państwo pod zarządem Ligi Narodów miało zapewnić zarówno Polakom (ok. 10 proc. mieszkańców), jak i Niemcom (ok. 90 proc. mieszkańców) jednakowe prawa i obowiązki, jednak w praktyce było inaczej.

Oprócz podręcznikowej historii ekspozycja prezentuje sylwetki osób, które walczyły w Wolnym Mieście Gdańsku o polską tożsamość narodową, takie jak między innymi Bernard Filarski, Feliks Muzyk, Brunon Zwarra, Władysław Pniewski, Elżbieta Marcinkowska czy Kunegunda Pawłowska. Co łączyło te historie indywidualne? – silny patriotyzm, codzienna praca na rzecz polskiej społeczności i los, jaki ich za to spotkał- utrata zdrowia, kalectwo i nierzadko śmierć w obozie koncentracyjnym Stutthof.

W roku 2018, w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości wystawa „Zawsze wierni. Gdańska niepodległość. Polacy z Wolnego Miasta Gdańska” przypomina działania i postawy tych, którzy w Gdańsku o niepodległość walczyli i za tę walkę zapłacili często najwyższą cenę w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dodajmy, upamiętnienie 79. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof, odbędzie się pod Honorowym Patronatem Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto