Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztutowo. W zabytkowych halach Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych DAW powstanie Centralna Składnica Muzealna

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
UG Sztutowo
Gmina Sztutowo uzyskała dwie dotacje na wykonanie ekspertyzy technicznej i inwentaryzacji architektoniczno-konstrukcyjnej wraz z badaniami architektonicznymi dla budynku hali północnej byłych Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych DAW, znajdującej się w strefie ochronnej Pomnika Zagłady w Sztutowie. Wójt Gminy Sztutowo podpisał umowy o dofinansowanie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na kwotę 20.000 zł oraz z Powiatem Nowodworskim na kwotę 3.000 zł. Wkład własny gminy wyniesie 5.905 zł. Zadanie zostanie wykonane do połowy grudnia 2021 r.

23 listopada 2021 r. w Urzędzie Gminy w Sztutowie z inicjatywy i na zaproszenie Wójta Gminy Sztutowo odbyło się spotkanie poświęcone możliwości przekazania i zaadaptowania zabytkowych hal magazynowych (dawne hale zbrojeniowe DAW), na potrzeby utworzenia Centralnej Składnicy Muzealnej. Hale magazynowe są własnością Gminy Sztutowo, natomiast ich położenie w Stefie Ochronnej Pomnika Zagłady, którym jest zespół byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof, stwarza duże ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością.
Spotkanie zaowocowało wspólnym stanowiskiem, że pomysł utworzenia pod roboczą nazwą: “Centralnej Składnicy Muzealnej” jest zasadny, a nawet niezbędny.

Budowę hal i zaplecza fabrycznego należącego do SS Niemieckich Zakładów Wyposażeniowych DAW rozpoczęto w 1943 roku.
Dokumentacja budowlana z tego okresu nie została zachowana. Na przełomie 1944/ 1945 roku w obliczu ewakuacji obozu całość specjalistycznego wyposażenie hal została przez Niemców wywieziona. W chwili wejścia do KL Stutthof wojsk sowieckich stały one puste, nie nosiły także śladów większych uszkodzeń. W tej formie przejęli je Sowieci, natomiast od listopada 1945 roku władze polskie.
W czasach sowieckich byłe hale DAW, jak i większość terenu byłego obozu były wykorzystywane jako wielki magazyn pojazdów zdobytych i pozostawionych przez kapitulujących Niemców: wozów, ciągników, samochodów itp.
W listopadzie 1945 roku wycofujący się Sowieci zostawili Polakom na tym terenie jeszcze około 200 niezabranych przez nich pojazdów. Teren byłego KL Stutthof przejął w tym czasie reprezentujący Skarb Państwa Wojewódzki Urząd Ziemski. W halach i byłym obozie ulokowano w ten sposób Państwowe Warsztaty Samochodowe, które zbierały, remontowały i ekspediowały porzucone na Mierzei wraki samochodów, których nie uprzątnęli Sowieci. Po nich w halach ulokowano Państwowe Zakłady Wulkanizacyjne.
Od 1947/1948 teren przeszedł pod władanie Dyrekcji Lasów Państwowych, która z kolei dzieliła go na różne komponenty i przydzielała w dzierżawę różnym instytucjom lub zalesiała.
W ten sposób w 1951 roku dysponentem terenu byłego obozu z halami fabrycznymi DAW oraz tzw. Nową Kuchnią zostały Polskie Zakłady Zbożowe z okręgową dyrekcją w Gdańsku. W momencie przekazywania budynków na rzecz PZZ ich stan zachowania określano na 50%, a pojemność na ponad 2 tysiące ton zboża.
W 1955 roku PZZ przystąpiły do prac remontowych mocno już zrujnowanych budynków, które ostatecznie zmieniły poobozowe budynki w magazyny: zmieniono pokrycie dachowe, zamurowano okna, nałożono tynki, ściany działowe, instalacje osuszające, itp.
Mimo starań w archiwach nie udało się odnaleźć żadnej dokumentacji związanej z tym procesem.
Byłe hale DAW służyły jako magazyny zbożowe PZZ do 1992 roku

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto