Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr w Nowym Dworze Gdańskim. Letnie warsztaty teatralne w Żuławskim Ośrodku Kultury

[email protected]
"Lato w teatrze" to projekt, który zagości na deskach Żuławskiego Ośrodka Kultury w pierwszej połowie lipca. Przeczytajcie, jak to będzie wyglądało!

Tekstem literackim do spektaklu będzie sztuka młodzieżowa autorstwa Maliny Prześlugi pt. Bleee wyróżniona przez jury XXI Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Dzięki dość nietuzinkowym bohaterom, którymi są owady, sztuka jest niezwykle oryginalna. Przenośnie, symbole, humor, poruszane problemy czynią tekst ciekawym, inspirującym, zabawnym, mądrym, pouczającym i nade wszystko pobudzającym czytelnika do poszukiwań i zmian.
Jeden z bohaterów sztuki – paź królowej, zadaje sobie pytanie - Jak wygląda jego królowa, królowa motyli? Niefortunnie tego nikt nie wie, bo królowa jest akurat nieobecna. Nieobecna od tak długiego czasu, że mieszkańcy motylego państwa nie pamiętają, kiedy ostatnio ją widzieli. Paź zaczyna się zastanawiać, czy służenie ciągle nieobecnej królowej ma w ogóle sens. Rozmyśla, że może lepiej zająć się robieniem tego, o czym właśnie marzy? Może królowej w ogóle nie ma? Jego przekonania oburzają innych obywateli motylego państwa na tyle, iż zostaje skazany na banicję - zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. Kiedy trafia do starego autobusu nr 64, okazuje się, że znalazł sie pośród sporej grupy bardzo oryginalnych mieszkańców...
Tekst uczy wiary we własne siły - wierząc w siebie możemy bardzo wiele osiągnąć. Podkreśla wyjątkowość i indywidualność każdego człowieka. Pokazuje, że pod warstwą kurzu i śmieci każdy ma jakiś bezcenny talent. Udowadnia, że warto bronić swoich przekonań, a zgrana grupa przyjaciół potrafi zamienić każde miejsce w prawdziwy dom. Bleee to sztuka o poszukiwaniu własnej tożsamości i sensu swojego istnienia.

Żuławski Ośrodek Kultury - sprawdź koniecznie!

W dniu rozpoczęcia projektu (niedziela, 1 lipca) odbędzie się wykład teatrologa
prof. dr hab. Jana Ciechowicza. Dyskusja panelowa z teatrologiem będzie zachętą i bodźcem do eksplorowania, doświadczania teatru poprzez słowo.

W drugim tygodniu warsztatów uczestników odwiedzi autorka sztuki Bleee Malina Prześluga. Spotkanie z autorem umożliwi przyjrzenie się miejscu, w którym teatr niejako się zaczyna – miejscu powstania tekstu oraz zachęci do lektury kolejnych sztuk młodzieżowych.

Warsztaty aktorskie, muzyczne, scenograficzne, techniczne i dziennikarskie będą trwać od 1 do 14 lipca.
Poprzez zajęcia praktyczne i ćwiczenia praca w warsztatowej grupie aktorskiej będzie umożliwiała naukę i doskonalenie różnych umiejętności związanych z pracą aktora między innymi: gry aktorskiej, ruchu scenicznego, tańca i śpiewu, ekspresji ciała, nauki tekstu na pamięć, pracy nad tekstem - interpretacji, nabywanie umiejętności czystej, poprawnej wymowy, właściwej modulacji i siły głosu, pracy nad dykcją, emisji głosu, pracy z oddechem, doskonalenie mimiki, wyrażania ekspresji, operowania ciałem, panowanie nad emocjami, koncentracji czy współdziałania w grupie. Metodą nauki warsztatu aktorskiego będą też improwizowane etiudy na zadany temat oraz scenki dramowe, które dzięki wchodzeniu w przeróżne role umożliwiają naukę wiarygodnego wejścia w postać.

Grupa muzyczna przygotuje repertuar wokalny do spektaklu. Pozna i wykorzysta różne gatunki muzyczne potrzebne w spektaklu (np opera, blues, tango, hip hop). Ćwiczenia z emisji głosu, interpretacji utworu muzycznego i pracy z aranżem muzycznym przygotowanym przez instruktora grupy. Możliwość stworzenia aranżu do wybranych utworów spektaklu we współpracy z instruktorem.

Grupa kostiumowo-scenograficzna pracuje zespołowo – wspólnie projektuje i praktycznie wykonanuje scenografię, wybrane rekwizyty i kostiumy poprzez konstruowanie, malowanie, szycie, klejenie z różnych materiałów i tkanin (np.: sznury, sieci, worki foliowe, gazety, kartony, stare części samochodowe, opony). Ciekawym elementem warsztatów kostiumowo-scenograficznych będzie użycie przedmiotów wyrzuconych i zapomnianych oraz śmieci z reciklingu do wykonania kostiumów i scenografii. Każdy aktor będzie miał szansę powołać tu do życia swój kostium do przydzielonej mu roli. Ważnym elementem tworzenia scenografii będą wspólne pomysły i wyłanianie z nich jednej całości.

Grupa techniczna – zajęcia z „reżyserii światła i dźwięku”, wspólne przygotowanie świateł i dźwięku do spektaklu, obsługa techniczna podczas spektakli i nauka umiejętności pracy i poruszania się w kulisach ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa; pomoc techniczna grupie scenograficznej.

Grupa promocyjno-dziennikarska będzie odpowiedzialna za kontakty i współpracę z mediami, dystrybucję zaproszeń, plakatów informacyjnych, ulotek w szkołach i innej przestrzeni publicznej w trakcie rekrutacji i przed spektaklami, redakcję artykułów i zajawek informacyjnych do prasy lokalnej i Internetu na temat projektu, jego przebiegu i pokazów spektaklu, założenie i prowadzenie bloga projektu oraz zebranie materiałów (wywiady, informacje, zdjęcia...) do reportażu z przebiegu całego projektu. Reportaż po ostatnim spektaklu będzie opublikowany w Rejsach na łamach Dziennika Bałtyckiego. Grupa zorganizuje też i przeprowadzi konferencję prasową po premierze spektaklu dla lokalych mediów (np Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Telewizja 3 Gdańsk).

Koncepcja artystyczna projektu została wzbogacona o wspólnie stworzoną, symboliczną instalację oraz happening przedpremierowy.

Instalacja (zamontowana na wejściu do teatru – widowni) nawiązuje do treści przedstawienia – to tunel imitujący świat owadów – symboliczne przejście do innego świata po wewnętrznej przemianie, do której zainspirować widownię ma spektakl. Tunel jest wilgotny i czerwony, wypełniony wiszącymi z góry kawałkami materiału, który każdy wchodzący musi doświadczyć dotykiem. Instalacja będzie wzbogacona o pomysły uczestników.

Happening będzie miał miejsce w przeddzień przedstawienia. Ubrani w kostiumy ze spektaklu aktorzy-amatorzy wyjdą w przestrzeń miasta i samodzielnie odgrywać będą improwizowane etiudy aktorskie angażujące przechodnia oraz intrygujące fragmenty spektaklu. Tutaj aktorzy rozpoczną dialog ze społecznością. Aktorom towarzyszyć będzie grupa promocyjna informująca mieszkańców o premierze i programie Lato w Teatrze 2012.

Instruktorzy prowadzący zajęcia


Radosław Natkański
- aktor, tancerz i choreograf. Student American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku. Aktor i tancerz pierwszego składu musicalu „Metro”. Występował na deskach Teatru Dramatycznego, Operetki w Gliwicach i na Broadway’u; od wielu lat z pasją i wielkim zaangażowaniem pracuje z dziećmi i młodzieżą przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie z zakresu gry aktorskiej i tańca (też w Nowym Jorku). Od czterech lat prowadzi w Polsce własny, bardzo aktywny Teatr Tańca i Ruchu Pasja.

Bartek Krzywda - kompozytor, aranżer, pianista, keyboardzista, producent muzyczny i lider autorskich zespołów. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Elblągu. Inicjator życia jazzowego w Elblągu – oragnizator koncertów w Krypcie, Studni i starówce elbląskiej. Laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga, Nagrody "Wydarzenie Roku" za płytę Projekt Elbląg z zespołem Special Jazz Sextet. Nauczyciel sekcji wokalno-instrumentalnej w Elbląskim Domu Kultury. Współpracownik Tetaru Tańca i Ruchu Pasja.

Grażyna Rigall – pedagożka, artystka i autorka lalek teatralnych, ilustarcji książkowych oraz obrazów; współpracownik teatrów – scenografia i lalkarstwo. Ukończyła Gdańską Akademię Sztuk Pięknych. Nauczyciel plastyki w Społecznym Liceum w Gdyni oraz nauczyciel zajęć plastycznych dla dzieci w Domu Kultury w Małym Kacku i Dworku Sierakowskich w Sopocie. Współpraca z: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, czasopismo „Świerszczyk”, Operon, Nowa Era
2007, 2009 projekt „Dni Parku Oliwskiego” - warsztaty plastyczne.
Wystawy
2005-2010 udział w projekcie Sopot ulica Sztuki, Sopot
2007 udział w dniach otwartych pracowni plastycznych, Milchhof, Berlin
2008 wystawa zbiorowa „Kolaże i koleżanki z plażowej pianki”, Gdańsk
2009 wystawa zbiorowa „4 i pół kobiety” w Państwowej Galerii Sztuki, Sopot
2009 wystawa zbiorowa „Loft off”, Warszawa
2011 wystawa zbiorowa „2050” w Muzeum Miasta Gdyni
Udział w kilku wystawach „Satyrykon” w Muzeum Karykatury w Legnicy

Michał Krumhol - realizator oświetlenia w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracownik teatrów. Oświetleniowiec Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz koncertów m.in. Afromental czy Leszeka Możdżera.

Tomasz Chudzyński - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych. Długoletni dziennikarz, obecnie redaktor prowadzący Dziennika Bałtyckiego w Nowym Dworze Gdańskim. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów dziennikarskich z młodzieżą. Uczestniczył w realizacji zadań projektowych m.in. Fundacji Rehabilitacji Dzieci Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Wróć” z Jantaru, Klubu Nowodworskiego, Żuławskiego Ośrodka Kultury. W latach 2000-2003 należał do amatorskiego teatru w Żuławskim Ośrodku Kultury, gdzie samodzielnie reżyserował dwie sztuki.

Tytuł prezentacji: Bleee
Premiera: 15 lipca, godzina 18, Żuławski Ośrodek Kultury, Nowy Dwór Gdański
Pokaz: 15 września, godzina 18, Żuławski Ośrodek Kultury, Nowy Dwór Gdański
Kontakt:
Teatr Tańca i Ruchu Pasja
[email protected]
telefon 792872822

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto