Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była biała apokalipsa! Zima stulecia rozpoczęła się w Sylwestra 1978 roku

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Biała apokalipsa? Tak mówiono o tej zimie! Kończył się rok 1978. Trwały przygotowania do spotkań i wyjścia na Bale Sylwestrowe. Kiedy witano lampką szampana kolejny 1979 rok, za oknami od kilku godzin sypał biały puch. Ludzie imprezowali, a śnieg sypał i sypał. 31 grudnia 1978 roku rozpoczęła się zima stulecia.

Zima stulecia, określeniem tym nazywano zimę, podczas której temperatury powietrza wskazywały znaczne odchylenie poniżej normy wieloletniej dla danego obszaru, opady śniegu, ich natężenie oraz grubość pokrywy śnieżnej również przekraczały normy.
W ciągu kilkunastu godzin, 43 lata temu, spadło ponad 80 cm śniegu, a zaspy sięgały dwóch metrów! Zasypało drogi, samochody, pękały szyny, zamarzały zwrotnice. Temperatury w kraju oscylowały od minus kilkunastu do nawet -30 stopni Celsjusza. Ferie przedłużono do odwołania, a obywateli wzywano do odśnieżania dróg i chodników.
W latach 1978/79 zima była wyjątkowo śnieżna i deszczowa, a silny wiatr powodował tworzenie się wysokich zasp.
W niektórych regionach wprowadzono nawet stan klęski żywiołowej. I znów zabrakło surowców energetycznych, zamarzły i popękały tory, nie docierał węgiel do elektrociepłowni, w odśnieżaniu wykorzystywano sprzęt wojskowy, a autobusy jeździły w tunelach lodowych.
W XX wieku w Polsce odnotowano kilka tzw. „zim stulecia”. Pierwsza na przełomie 1928/29, kiedy to w lutym odnotowano najniższe temp. w historii meteorologii w Polsce.
Mrozy sięgały wtedy -40°C i spowodowały zakłócenia w komunikacji kolejowej, pękały szyny, co spowodowało problemy z dostawą węgla, nie było wody, ponieważ popękały wodociągi. Port w Gdańsku zamarzł, a w szkołach odwołano zajęcia. Najgrubsza pokrywa śnieżna wynosiła wtedy 267 cm w rejonie Morskiego Oka.

Kolejna mroźna zima to lata wojny, przełom 1939/40, temp. znów spadły poniżej -40°C, a zima trwała aż do marca. Następnie lata 1962/63 w styczniu i lutym zamknięto większość szkół, kin, teatrów i muzeów. Wstrzymywano lub ograniczano produkcję w fabrykach, tak z powodu braku energii elektrycznej, paliw i ciepła, jak i z powodu braku pracowników, z których wielu nie mogło dojechać do pracy. Doszły do tego jeszcze fale śnieżyc, które niemal zupełnie sparaliżowały transport drogowy i kolejowy, zwłaszcza w południowej części kraju.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto