MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Uczennica klasy III D Liceum Ogólnokształcącego Jola Gul uzyskała tytuł laureata Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości zajmując 3 miejsce na 2,5 tysiąca uczestników! Uczennica zdobyła indeks na uczelnię Wyższej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie oraz nagrodę pieniężną.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała p. Justyna Kwiatkowska. Całość składała się z trzech etapów. W dwóch pierwszych brał udział również uczeń Jakub Przedpełski.

Druga edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości organizowana została pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
Tematyka zagadnień, ich forma oraz różnorodność zadań miały skłonić uczestników do samodzielnego myślenia i praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy. Olimpiada miała na celu aktywizację społeczeństwa w zakresie prawa, co przyczyniło się do zwiększenia świadomości oraz szerzenia edukacji prawnej.
Zagadnienia poruszane podczas olimpiady dotyczyły ważnych kwestii, bliskich młodym ludziom takich jak m.in.: zdolność do czynności prawnych, odpowiedzialność karna małoletnich, ochrona praw konsumentów, prawo w sieci, prawo autorskie, prawo samorządowe, zagadnienia ustrojowe, a także szeroko rozumiana interdyscyplinarna wiedza ogólna, w szczególności obejmująca zakres wiedzy o społeczeństwie. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości zaproponował innowacyjny charakter przeprowadzenia każdego z trzech etapów, który wyglądał w następujący sposób.

I Etap – Test online

Pierwszy etap miał charakter eliminacyjny i polegał na rozwiązaniu testu online na platformie Moodle Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie przez wszystkich uczestników jednocześnie. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 40 minut.

II Etap – Rozwiązanie kazusów

Każdy z uczestników, który przeszedł do drugiego etapu miał za zadanie przygotować rozwiązania trzech kazusów tj. z zakresu prawa administracyjnego, prawa karnego i prawa cywilnego. Uwagę zwracano na poprawność formalną, merytoryczną i bezbłędny zapis rozwiązania kazusów, a także wykazać się kreatywnością oraz interdyscyplinarnym spojrzeniem. Na rozwiązanie zadania przewidziano 120 minut.

III Etap – Turniej wiedzy

Do ostatniego etapu, zorganizowanego w formie turnieju wiedzy, zostało zakwalifikowanych co najmniej 20 uczestników II etapu. Turniej podzielono na dwie rundy, z których pierwsza to runda eliminacyjna, natomiast do drugiej rundy, tj. ścisłego finału przeszło 5 uczestników. Podczas rundy finałowej każdy z uczestników odpowiadał na losowe pytania do momentu udzielenia trzech nieprawidłowych odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto