Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze szkoły w Stegnie ratują kasztanowce

ABE
Uczniowie i harcerze ratują kasztanowce w Stegnie
Uczniowie i harcerze ratują kasztanowce w Stegnie
Uczniowie i harcerze z Zespołu Szkół w Stegnie przystąpili do Ogólnopolskiej Akcji Grabienia Liści Kasztanowców zorganizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi. Akcję młodzieży z Zespołu Szkół w Stegnie wspiera Urząd Gminy Stegna. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji, która polega na grabienia opadających z kasztanowców liści i ich utylizacji.

Ogólnopolska Akcja Grabienia Liści Kasztanowców

 Nasze kasztanowce giną zaatakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Ten owad może doprowadzić do śmierci drzewa w ciągu 10 lat. W tej chwili większość kasztanowców w Polsce jest nim zarażona. Może się okazać, że za jakiś czas nie będzie ani kasztanowców kwitnących na matury, ani zbierania kasztanów i konstruowania kasztanowych ludzików.

Prawie 30 lat temu przybył do Polski z Bałkanów szkodnik szrotówek kasztanowcowiaczek. Ta niewielka ćma żeruje na kasztanowcach składając w liściach jaja. Larwy, które się z nich wyklują drążą w liściach tunele zjadając blaszkę liściową. Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają. Osłabione drzewa próbują odzyskać równowagę i kwitną jesienią, co dodatkowo je osłabia przed zimą. Wystarczy około 10 lat takiego zaburzonego cyklu i drzewo obumiera całkowicie.

Jeśli kasztanowce w Waszym sąsiedztwie w okresie późno-jesiennym mają na liściach brązowe wzory, to znak, że i one chorują przez szrotówka.

Jak można pomóc kasztanowcom?

 Grabienie i utylizacja liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka to najprostsza i najtańsza metoda ograniczenia populacji szkodnika. To właśnie w nich zimują larwy. Opadające liście należy usuwać, gdyż poczwarki mogą z nich wypadać do ziemi, aby tam przeczekać do wiosny. Im dokładniej pozbędziemy się liści, tym mniej poczwarek na wiosnę zaatakuje rozwijające się drzewo. Ważne jest, aby zgrabić liście wszystkich sąsiadujących ze sobą kasztanowców. W przeciwnym razie wiosną szkodniki będą się przemieszczać z jednego drzewa na drugie.

WYSTARCZY:
1. ZGRABIĆ spod kasztanowców liście - najlepiej od razu po ich opadnięciu;
2. ZEBRAĆ liście do worków (wypełnione worki należy mocno zawiązać!);
3. ZUTYLIZOWAĆ - np. paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi.
 
Zebrane liście można również oddać do kompostowania, pod warunkiem jednak, że kompostowisko jest znacznie oddalone od kasztanowców. Sam kompost uzyskany z liści z poczwarkami szrotówka można używać najwcześniej od jesieni następnego roku, ponieważ używanie go wiosną grozi „rozsianiem”  poczwarek szrotówka i umożliwi wylęg motyli na wiosnę.

Polub nasz serwis na Facebooku!
Image and video hosting by TinyPic

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto