Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Muzeum Stutthof

VINZ
Byli więźniowie w czasie obchodów w Muzeum Stutthof
Byli więźniowie w czasie obchodów w Muzeum Stutthof Tomasz Chudzyński
Uroczystości związane z 72 rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof odbyły się w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W obchodach, z roku na rok, bierze udział coraz mniejsza liczba świadków tragicznej historii sprzed ponad 70 lat, byłych więźniów niemieckiego obozu zagłady.


- Przeżyłem obóz chyba tylko dlatego, że byłem młody, miałem więcej sił i szczęścia od innych - mówi Bernard Szczeblewski, były więzień Stutthofu. - No i byłem harcerzem. To mnie zobowiązywało do wytrwałości. 


- My, pokolenie Kolumbów, byliśmy wychowani na haśle "Bóg, Honor, Ojczyzna" - powiedziała Janina Keller, która przeżyła Stutthof. - Byliśmy gotowi poświęcić życie dla Ojczyzny.

- Więźniów jest coraz mniej, są coraz starsi, niektórzy ciężko chorują, trudno im przyjeżdżać na obchody - mówi Elżbieta Grot z Muzeum Stutthof. - Niestety, taka jest trudna konsekwencja upływu czasu.

- Nie jesteśmy bezsilni wobec upływu czasu - dodał dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Tarnowski. - Musimy uczyć młodzież historii, przekazywać świadectwo byłych więźniów obozów zagłady tak, by przetrwała pamięć. Pamięć o tym, do czego może doprowadzić żądza władzy i nienawiść.

W czasie obchodów odbył się również Apel Poległych, ekumeniczna modlitwa. Odczytano także listy od ambasadora Izraela w Polsce i szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto