Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Grasują oszuści. Wyłudzają pieniądze od osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych

red
Nowodworscy policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi łatwowierność starszych osób. W ostatnim czasie doszło na terenie powiatu nowodworskiego do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy. Poniżej przedstawiamy sposoby działania przestępców oraz porady, jak się przed próbami oszustwa bronić.

Przestępcy wykorzystują wiek pokrzywdzonych i ich niejednokrotnie trudną sytuację materialną. Podszywają się pod członków rodziny, lekarzy, pracowników opieki społecznej, przedstawicieli gminy, urzędów i instytucji społecznych. Najpierw wzbudzają zaufanie w seniorach, a następnie ich okradają. Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami, m.in. sprzedaży artykułów przemysłowych, urządzeń leczniczych.

- Należy zachować szczególną ostrożność, ograniczyć zaufanie wobec nieznajomych pukających do drzwi lub telefonujących do nas osób – mówi sierż. sztab. Paulina Grzesiowska z nowodworskiej policji. - W wielu przypadkach to kobiety. Starają się wzbudzić sympatię. Przyjazny uśmiech i głos miła aparycja, kulturalne zachowanie i pełna empatii rozmowa mają wzbudzić zaufanie potencjalnej ofiary i osłabić jej czujność.

Szczególnym przypadkiem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież „na wnuczka”. Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary.

- W przestępstwach „na wnuczka”, sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) – zaznacza Grzesiowska. - Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np. że spowodowali wypadek drogowy i potrzebują pieniędzy, żeby zapłacić pokrzywdzonym i uniknąć odpowiedzialności karnej. W związku z tym proszą o pożyczkę pieniężną. Oszuści dzwoniąc ponownie twierdzą, że nie mogą przyjechać, bo np. leżą w szpitalu, ale po pieniądze wyślą swojego dobrego znajomego lub koleżankę. Po jakimś czasie znajomy fikcyjnego „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną, odbierając niejednokrotnie oszczędności życiowe starszych osób.

Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Warto poprosić o dokument tożsamości lub potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, na którą się powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie, powiadamiając jednocześnie o swoich podejrzeniach policję.

Osoby, które zaobserwują w swoim otoczeniu niepokojące sygnały mogące świadczyć o aktywności domowych złodziei np: nieznajomych pukających do drzwi, wypytujących o mieszkańców okolicy, oferujących darmowy sprzęt leczniczy lub wygraną w loterii i inne tego typu zachowania - proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Nowym Dworze Gdańskim, tel.: 055 246 92 22 , 055 246 92 30 i 697 860 101. Informacje można też przekazać anonimowo za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] W całym kraju działają
telefony: 997 i 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto