Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dworku powstanie Centrum Zarządzania Ruchem. Dzięki niemu kierowcy będą na bieżąco informowani o sytuacji na drodze

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Fot. ilustracyjne: Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ruszyła z Regionalnym Projekt Wdrożeniowym, które obejmie drogi ekspresowych S6 i S7 w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim. System pozwoli na sprawne zarządzanie ruchem na drogach ekspresowych. GDDKiA podpisała już umowę z wykonawcą, w ramach której powstanie Centrum Zarządzania Ruchem w Dworku.

GDDKiA podpisało umowę na powstanie Regionalnego Programu Wdrożeniowego w obszarze dróg ekspresowych S6 i S7 w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim oraz na budowę Centrum Zarządzania Ruchem w Dworku. Zadanie realizowane jest ramach projektu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym. Wykonawcą jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones oraz Aeronaval de Censtrucciones Instalaciones (partnerzy). Wartość całego zamówienia wynosi 178 979 864,00 zł.

Regionalny Projekt Wdrożeniowy obejmie ok. 31 km drogi ekspresowej S6 oraz ponad 200 km drogi ekspresowej S7. Projekt składać się będzie przede wszystkim z odpowiednio wyposażonego Centrum Zarządzania Ruchem w miejscowości Dworek przy S7 oraz z urządzeń rozmieszczonych w pasie drogowym służących m.in. zarządzaniu ruchem oraz przekazywaniu aktualnych informacji kierowcom.

Podstawą funkcjonowania centrum jest pobór danych o sytuacji na drogach, a co za tym idzie, w ramach projektu powstaną dodatkowe instalacje, by móc takie dane zebrać. Na drodze S7 powstaną:

  • stacje pomiarowe ruchu drogowego oraz zapewniających wykrywanie zdarzeń drogowych takich jak: zator, nagła zmiana warunków ruchu czy pojazd jadący pod prąd,
  • kamery służące pozyskiwaniu obrazu z dróg objętych systemem zarządzania ruchem,
  • kamery służące do pomiaru czasu przejazdu;
  • stacje meteorologiczne.

W celu informowania kierujących pojazdami powstaną:

  • znaki zmiennej treści służące do informowania kierowców m.in. o zdarzeniach drogowych, zatorach, objazdach, stanie nawierzchni drogowej czy innych zagrożeniach występujących na danym odcinku drogi;
  • znaki wskazujące trasy objazdu w przypadku wystąpienia takiej konieczności, np. wypadku drogowego;
  • znaki zmiennej treści służących do informowania o warunkach pogodowych;
  • urządzenia do nadawania komunikatów radiowych CB oraz zapewniających łączność kierowców z operatorem Centrum Zarządzania Ruchem;
  • tablica informująca o czasie oczekiwania na przejściu granicznym.

Projekt Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T Etap I uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 123 mln euro ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. Jest on prowadzony pod nadzorem Komisji Europejskiej poprzez agencję wykonawczą CINEA. Na poziomie krajowym nadzór sprawuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto