Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę Krynica Morska będzie świętować 30-lecie uzyskania praw miejskich

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
krynicamorska.tv
To już jutro: Krynica Morska świętować będzie 30-lecie uzyskania praw miejskich. Odkładane kilkakrotnie, z powodu koronawirusa, uroczystości rozpocznie sesja Rady Miejskiej. Obok radnych wezmą w niej udział zaproszeni goście, m.in. z bratniego miasta Krynica Zdrój.

Jak już informowaliśmy, do jubileuszu Krynica Morska przygotowywała się od dawna i przede wszystkim pod kątem turystów. W miejscowości powstała ławeczka dla zakochanych, stelaże na flagi, rama do zdjęć okolicznościowych oraz pomnik rodziny dzików, które to zwierzęta od lat stały się nieformalnym symbolem najmłodszego miasta na Pomorzu.

Uroczystości jubileuszowe Krynicy Morskiej odbędą się w sobotę, 18 września. Rozpocznie je, o godz. 10, uroczysta sesja Rady Miejskiej w hotelu „Continental”.

- W sesji wezmą udział zaproszeni goście – osoby zasłużone dla rozwoju miasta, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionej z nami Krynicy Zdroju – poinformowała nas Jolanta Kwiatkowska, sekretarz miasta Krynica Morska.

W trakcie obrad przewidziane są także wystąpienia burmistrza i historyka Marcina Owsińskiego, który wygłosi wykład pt. „Krynica Morska po 1945 r.: Epizody z pierwszych lat…”

Po południu rozpocznie się piknik rodzinny na terenie przyległym do Zalewu Wiślanego. Wieczorem, na tym samym terenie, obchodzone będzie „Święto pieczonego dzika”. Ta impreza na trwałe już zapisała się w kalendarzu uroczystości obchodzonych w Krynicy Morskiej. W tym roku odbędzie się jej szósta edycja. „Święto pieczonego dzika” jest zawsze okazją do dobrej zabawy, a także (nazwa zobowiązuje) posilenia się dziczyzną.

Ci, którzy już się nią nasycą będą mogli, o godz. 19, wziąć udział w zakopaniu kapsuły czasu, zawierającej informacje i materiały dotyczące życia Krynicy w roku 2021. Na najbliższe pięćdziesiąt lat kapsuła spocznie w ziemi pod placem 10-lecia.

Kapsuła zostanie odkopana w roku 2071. Krynica Morska świętować wówczas będzie osiemdziesiątą rocznicę uzyskania praw miejskich.

Krynica Morska jest jednym z najmniejszych miast w Polsce pod względem ludności. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego miasto ma 1335 mieszkańców, co plasuje je na ósmym miejscu w rankingu najmniejszych miast w Polsce. Jako gmina natomiast Krynica Morska zajmuje pierwszą pozycję w rankingu najmniejszych pod względem ludności gmin w kraju. Pod względem powierzchni Krynica Morska znajduje się na 23 miejscu wśród miast polskich.

Pierwsze potwierdzone osadnictwo na terenie dzisiejszej Krynicy Morskiej pochodzi z lat 1258–1282. Mówi ono o miejscowości Lipa, której nazwa pochodziła od granicznego drzewa.

Pod nazwą Kahlberg Krynica pierwszy raz wzmiankowana została w dokumencie z 20 sierpnia 1424 roku wydanym przez elbląskiego komtura Henryka Holda. który nadał przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga. Karczma ta pełniła ważną rolę na wiodącym przez Mierzeję Wiślaną trakcie handlowym z Gdańska do Królewca

W okresie polskim (1466–1793) należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga. Jeszcze na początku XIX w. osada nie miała większego znaczenia, gdyż mieszkały w niej zaledwie cztery rodziny rybaków.

24 sierpnia 1828 na pokładzie parowca „Coppernikus” do Krynicy Morskiej przybyli pierwsi turyści z Elbląga. W 1842 uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem, 11 lipca 1843 otworzono pierwszy kurort . W 1872 powołano do życia Spółkę Akcyjną Kąpielisko Morskie w Kahlberg, która przyczyniła się do dalszego rozwoju Krynicy Morskiej. Inwestycje, które podejmowała spółka na terenie kurortu, np. budowa lepszych dróg, założenie oświetlenia, wodociągów i kanalizacji zwiększały renomę uzdrowiska. 1 maja 1895 uruchomiono w Krynicy latarnię morską. Zaczęły kursować regularnie statki między Elblągiem i Krynicą Morską, między nimi s/s „Preussen", luksusowy parowiec, mogący zabierać na pokład 1500 pasażerów. Po wojnie pływał pod polską banderą na trasie Szczecin-Świnoujście pod nazwą s/s „Diana].

3 maja 1945 roku z miejscowości wyparto jednostki niemieckie. Dokonały tego oddziały 2 armii gwardyjskiej i 45 armii 3 Frontu Białoruskiego Armii Sowieckiej.

Miejscowość znacznie rozbudowana po II wojnie światowej. Do końca 1972 roku Łysica (taką wówczas Krynica nosiła nazwę)należała do powiatu elbląskiego. Do 1954 była wsią w gminie Tolkmicko, w latach 1954–1958 stanowiła gromadę Łysica, a od 1959 – już jako Krynica Morska – posiadała status osiedla. 1 stycznia 1973, w następstwie kolejnej reformy gminnej znoszącej gromady i osiedla, Krynica Morska utraciła status osiedla, stając się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto