Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę uroczystości w Muzeum Stutthof. 78 rocznica pierwszego transportu więźniów

red
W sobotę 2 września odbędą się uroczystości rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego
W sobotę 2 września odbędą się uroczystości rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Muzeum Stutthof
Sztutowo. W Muzeum Stutthof, w sobotę 2 września odbędą się uroczystości upamiętnieniające 78. rocznicę pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof.

W sobotę 2 września pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa odbędą się obchody 78 rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00. Program Uroczystości: - Hymn Państwowy, - powitanie uczestników przez dyrektora Muzeum, - wystąpienie byłego więźnia KL Stutthof, - zapalenie zniczy i składanie kwiatów pod Pomnikiem, - odegranie Pieśni Obozowej i Obozowej. Oprawę uroczystości zapewnią Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Wcześniej, o godz. 10:45, obok budynku krematorium zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, której będzie przewodniczył J.E. ks. Biskup Jacek Jezierski, biskup diecezjalny elbląski. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnia chór Zespołu Szkół w Tujsku.

W tym roku towarzyszyć obchodom będą dwa dodatkowe wydarzenia. Będzie można obejrzeć kolejną odsłonę wystawy “Odezwała się ziemia”, prezentująca nowe eksponaty pozyskane w czasie prac poszukiwawczo-archeologicznych na terenie dawnego obozu KL Stutthof, m.in. dziecięcą lalkę i buteleczki lakierów do paznokci.

Wyjątkowym elementem programu sobotnich uroczystości będzie przekazanie nowych, niezwykłych eksponatów do muzealnych zbiorów przez rodzinę uczestniczki Powstania Warszawskiego, Zofii Odechowskiej (z d. Malinowska) ps. Lenka.

To sekretny notatnik uczestniczki Powstania Warszawskiego, powstańcza opaska oraz numer obozowy.

- Zofia Odechowska prowadziła w Stutthofie sekretny notatnik, który z narażeniem życia przechowała przez cały okres uwięzienia. O jego istnieniu pracownicy Muzeum Stutthof dowiedzieli się zaledwie kilka miesięcy temu - opowiada Wirginia Węglińska z Muzeum Stutthof.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto